Potencjalna szczepionka przeciwko wirusowi MERS

21 sie 2015 r.

Fot. Shutterstock

Prototypowa szczepionka przeciwko atakującemu drogi oddechowe wirusowi MERS daje obiecujące wyniki - informuje pismo "Science Translational Medicine".

Od roku 2012 zakażeniu wirusem MERS uległo około 1400 osób, a 500 spośród nich zmarło. Dotychczas nie opracowano żadnej specyficznej metody leczenia ani zapobiegania chorobie. W większości przypadków do zakażenia dochodziło prawdopodobnie w szpitalach, w wyniku bezpośredniego kontaktu z zakażonymi pacjentami. Jednak eksperci podejrzewają, że nosicielami choroby mogą być także wielbłądy.

Naukowcy z University of Pennsylvania opracowali eksperymentalną szczepionkę, która mogłaby działać na dwa sposoby – dzięki szczepieniu wielbłądów chronić ludzkie populacje, a poprzez szczepienie poszczególnych ludzi – zabezpieczać ich przed wirusem MERS.

Wstępne badania wykazały, że szczepionka powoduje powstanie odporności na MERS u wielbłądów i małp (makaków). Zaszczepione makaki, którym następnie wstrzyknięto wirusa, nie zachorowały. Naukowcy mają nadzieję, że po dopracowaniu szczepionkę można będzie stosować u ludzi. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!