Zdrowsza dieta matki - mniejsze ryzyko wad serca u dziecka

25 sie 2015 r.

Fot. Shutterstock

Zdrowa dieta przed ciążą związana jest z mniejszym ryzykiem występowania nieprawidłowości w budowie serca u noworodków - wynika z badania opublikowanego w magazynie "Archives of Disease in Childhood (Fetal & Neonatal Edition)".

Wady serca to powszechny i kosztowny problem dotykający 1 proc. noworodków w USA. Około jednej czwartej z nich umiera w ich wyniku w dzieciństwie. Jak do tej pory nie udało się wskazać zbyt wielu przyczyn ich występowania.

Niektóre badania sugerują, że ryzyko mogą obniżyć multiwitaminowe suplementy diety, natomiast z innych wynika, że konieczne jest zachowanie zdrowej diety.

Aby sprawdzić potencjalny wpływ diety, badacze sprawdzili, co jadło i w jakich ilościach w roku poprzedzającym ciążę ok. 19 tys. kobiet. Uczestniczyły one w narodowym badaniu zapobiegania nieprawidłowościom w czasie ciąży. W latach 1997-2009 połowa urodziła zdrowe dzieci, a połowa - dzieci z poważnymi wadami serca.

25 proc. matek, które według przyjętych przez badaczy założeń miały dietę najwyższej jakości, były znacznie mniej narażone na urodzenie dziecka z określonymi wadami niż te, które znajdowały się na drugim końcu skali.

Zdrowsza dieta oznaczała mniejsze o 37 proc. ryzyko wykształcenia się złożonej wady serca - tetralogii Fallota i o 23 proc. mniejszą szansę na ubytki w przegrodzie międzyprzedsionkowej.

Było to badanie obserwacyjne, więc nie można wysnuć rozstrzygających wniosków, co do przyczyny i skutku, ale podobne związki stwierdzono pomiędzy dietą matki a innymi nieprawidłowościami u noworodków, m.in. rozszczepem wargi i podniebienia oraz wadami cewy nerwowej - zauważają naukowcy. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!