Nadzieja na nowe leki dla osób z chorobą alkoholową

25 sie 2015 r.

Fot. Shutterstock

Naukowcy zidentyfikowali substancje, które skutecznie zmniejszają ochotę na drinka, nie prowadząc przy tym do niepożądanych efektów pojawiających się podczas stosowania innych leków wykorzystywanych w terapii alkoholizmu.

Badacze z Uniwersytetu Wisconsin-Milwaukee (USA) zaobserwowali, że niektóre związki należące do grupy ß-karbolin efektywnie hamują pociąg do alkoholu bez zwiększania ryzyka depresji i utraty zdolności do odczuwania przyjemności. Jeśli wyniki dalszych badań okażą się równie obiecujące, za kilka lat możemy mieć do czynienia z zupełnie nową klasą leków przeznaczonych dla osób z chorobą alkoholową.

Chociaż podłoże problemów alkoholowych nie jest do końca znane, wiadomo, że alkohol powoduje uwalnianie dopaminy, która stymuluje w mózgu układ nagrody odpowiedzialny za odczuwanie przyjemności. Dlatego większość metod farmakologicznego leczenia alkoholizmu opiera się na osłabieniu działania systemu dopaminergicznego w celu wyeliminowania pozytywnych emocji pojawiających się podczas picia.

Niestety leki z grupy antagonistów receptorów opioidowych, które hamują wydzielanie dopaminy, często wywołują nieprzyjemne skutki uboczne w postaci anhedonii lub depresji. Wiele z nich posiada też właściwości uzależniające.

Na szczęście naukowcy z Uniwersytetu Wisconsin znaleźli alternatywne rozwiązanie. W trakcie badania na szczurach wykazali, że kilka substancji należących do ß-karbolin skutecznie zmniejsza pragnienie picia i obniża u zwierząt poziom niepokoju, ale nie prowadzi do wystąpienia niepożądanych efektów.

Wyniki badania zaprezentowano na tegorocznej konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego w Bostonie (USA).

Teraz badacze zamierzają kontynuować testy na zwierzętach i rozpocząć współpracę z firmami farmaceutycznymi, które wyrażą zainteresowanie tym tematem. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, nowe leki przeznaczone do terapii alkoholizmu pojawią się na rynku w ciągu pięciu lub sześciu lat. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!