Komórki nowotworowe można zamienić w normalną tkankę

25 sie 2015 r.

Fot. Shutterstock

Udało się zamienić komórki nowotworowe z powrotem w zdrową tkankę, ale na razie tylko w warunkach laboratoryjnych – informuje pismo Nature Cell Biology.

Dokonał tego zespół doktora Panosa Anastasiadisa z Mayo Clinic w Jacksonville(USA). Naukowcy posłużyli się mikroRNA (miRNA), krótkimi jednoniciowymi cząsteczkami RNA. Cząsteczki te mogą regulować ekspresję genów, a w przypadku komórek nowotworowych hamują ich niekontrolowane namnażanie.

W badaniach połączono zjawisko adhezji (przylegania do siebie) komórek oraz biologię mikroRNA. Naukowcy uważali dotychczas, że zapewniające tkance spoistość białka adhezyjne to po prostu rodzaj kleju, który utrzymuje komórki razem. Okazało się jednak, że mogą one spełniać funkcje sygnalizacyjne - biorą udział w wytwarzaniu specyficznych miRNA, które z kolei kontrolują wzrost komórek, działając na związane ze wzrostem geny.

Zaburzenie tej regulacji może doprowadzić do powstania nowotworu. Jednak uzupełniając miRNA można unormować funkcjonowanie komórek, a tkanka przestaje się rozrastać w sposób niekontrolowany. Teoretycznie w ten sposób można by postąpić z każdym rodzajem komórek nowotworowych.

Choć wczesne testy przeprowadzone w warunkach laboratoryjnych z różnymi rodzajami agresywnych nowotworów (w tym rakiem pęcherza) wydają się bardzo obiecujące, specjaliści nie są pewni, czy w podobny sposób dałoby się pomóc chorym. Jak jednak powiedział BBC dr Henry Scowcroft z Cancer Research UK, jest to znaczący krok w poznawaniu choroby.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!