Badacze ostrzegają: picie wody i tłuste jedzenie nie pomagają na kaca

30 sie 2015 r.

Fot. Shutterstock

Zjedzenie tłustej potrawy czy wypicie nawet dużej ilości wody nie pomoże w złagodzeniu kaca - wynika z najnowszych badań holenderskich i kanadyjskich naukowców. Póki co jedyny skuteczny sposób na uniknięcie "syndromu dnia następnego" to... pić mniej.

Międzynarodowy zespół uczonych zbadał nawyki studentów związane z piciem alkoholu, żeby sprawdzić, czy istnieje sposób na zredukowanie kaca oraz czy istnieją ludzie z naturalną odpornością na tę nieprzyjemną dolegliwość.

54 proc. spośród 826 przebadanych studentów z Holandii po wypiciu alkoholu ratowało się tłustym jedzeniem lub solidnym śniadaniem. Ponad dwie trzecie starało się alkohol popijać wodą, a ponad połowa piła wodę przed pójściem spać po zakrapianym wieczorze. Okazało się, że poza niewielką deklarowaną różnicą w samopoczuciu nie dało się stwierdzić żadnej znaczącej różnicy w natężeniu kaca.

Naukowcy przeprowadzili też rozmowy z 789 studentami z Kanady o okazjach, gdy pili alkohol w ciągu poprzedniego miesiąca, prosząc ich o opisanie siły doznanego później kaca. Odkryto, że ci, którzy go uniknęli, zwyczajnie "wypili zbyt mało, by kac w ogóle się pojawił". Wśród tych, którzy wypili dużo, prawie nikt nie okazał się na kaca odporny.

"Zaobserwowana tutaj zależność jest prosta: im więcej pijesz, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia kaca. Picie wody pomaga może na pragnienie i suchość w ustach, ale nie uratuje cię od ogólnego rozbicia, bólu głowy i mdłości" - wyjaśnia szef zespołu badawczego Joris Vester z uniwersytetu w Utrechcie.

Podkreślił, że w pokonaniu kaca przeszkadza głównie fakt, że wciąż nie wiadomo, dlaczego on w ogóle powstaje. "Badania pokazały, że chodzi nie tylko o odwodnienie. Wiemy, że swój udział ma w tym system immunologiczny, ale dopóki nie rozgryziemy tego mechanizmu, raczej nie znajdziemy skutecznego sposobu na uchronienie się przed kacem" - dodał.

Swoje spostrzeżenia naukowcy przedstawią na odbywającej się w Amsterdamie konferencji naukowej poświęconej neuropsychofarmakologii.

Michael Bloomfield z University College London podkreśla, że znalezienie sposobu na uniknięcie kaca to "sprawa bardzo ważna", bo skutki nadużywania alkoholu oznaczają dla gospodarki straty idące w setki miliardów euro rocznie.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!