Komisja Europejska zatwierdziła nową metodę leczenia czerniaka

1 wrz 2015 r.

Fot. Shutterstock

Komisja Europejska zatwierdziła stosowanie kombinacji dabrafenibu oraz trametinibu u dorosłych osób z nieoperacyjnym lub rozsianym czerniakiem z mutacją BRAF V600.

To pierwsza terapia skojarzona z takich wskazań zaaprobowana w Unii Europejskiej. Terapię zatwierdzono w oparciu o wyniki III fazy badań (badania COMBI-d oraz COMBI-v). III Faza badań klinicznych ma na celu ostateczne potwierdzenie skuteczności badanej substancji w leczeniu danej choroby.

W przypadku badania COMBI-d połączenie obu leków dało znacząco dłuższe przeżycie niż przy podawaniu samego dabrafenibu (25,1 miesiąca wobec 18,7 miesiąca). 1 rok przeżywało 74 proc. leczonych dwoma lekami, zaś 2 lata -51 proc. Sam dabrafenib pozwalał przeżyć rok 68 proc. leczonych, a 2 lata -42 proc.

Czerniak to najbardziej niebezpieczny z nowotworów skóry, a zarazem jeden z częściej występujących nowotworów w ogóle. Kombinowana terapia została wcześniej zatwierdzona do stosowania w ciężkich przypadkach czerniaka w USA, Australii, Kanadzie i innych krajach pozaeuropejskich.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!