Osoby z cechami borderline są mniej empatyczne

1 wrz 2015 r.

Fot. Shutterstock

U osób z dużym nasileniem cech typowych dla osobowości borderline obserwuje się mniejszą aktywację rejonów mózgu odpowiedzialnych za empatię – czytamy w „Personality Disorders: Theory, Research and Treatment”.

Naukowcy z Uniwersytetu Georgii (USA) sugerują, że osoby osiągające wysokie wyniki na skali osobowości typu borderline mogą mieć trudności z odczytywaniem cudzych emocji ze względu na słabe pobudzenie obszarów mózgu biorących udział w przetwarzaniu empatycznych informacji.

Badacze poprosili 80 ochotników o wypełnienie kwestionariusza mierzącego nasilenie cech charakterystycznych dla zaburzenia borderline, a następnie polecili im wykonanie zadania polegającego na dopasowywaniu emocji widocznych na twarzach innych ludzi do konkretnej sytuacji. Podczas gdy badani usiłowali umiejscowić prezentowane emocje w określonym kontekście, badacze mierzyli aktywność ich mózgu za pomocą funkcjonalnego magnetycznego rezonansu jądrowego (fMRI).

Okazało się, że u osób o dużym natężeniu cech osobowości borderline w trakcie przetwarzania empatycznych sygnałów następowało słabsze pobudzenie niektórych rejonów mózgu – styku skroniowo-ciemieniowego i bruzdy skroniowej górnej. Oba te obszary są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania empatii.

„Zaburzenie osobowości typu borderline jest uważane za jedno z najpoważniejszych i najbardziej problematycznych zaburzeń osobowości. Osoby z tego typu zaburzeniem mają trudności z nawiązywaniem satysfakcjonujących relacji z potencjalnymi przyjaciółmi i partnerami. Wyniki naszego badania mogą pomóc w zrozumieniu, dlaczego tak jest” – komentuje jeden z badaczy Joshua Miller. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!