Arsen powoduje przedwczesne dojrzewanie i otyłość

2 wrz 2015 r.

Fot. Shutterstock

Ekspozycja nawet na niewielkie ilości arsenu w życiu płodowym sprawia, że myszy szybciej wchodzą w okres dojrzewania i znacznie przybierają na wadze w życiu dorosłym – czytamy na łamach „Environmental Health Perspectives”.

Naukowcy z National Institute of Environmental Health Sciences (NIEHS) w USA przekonują, że nawet śladowe ilości arsenu w wodzie pitnej mogą niekorzystnie wpływać na stan zdrowia. W trakcie badania na myszach badacze zaobserwowali, że młode gryzonie, które w życiu płodowym miały kontakt z arsenem, były później narażone na przedwczesne dojrzewanie i otyłość.

Badacze podzielili ciężarne samice myszy na trzy grupy: grupę kontrolną, która nie otrzymywała arsenu; grupę, która otrzymywała 0,01 mg/l arsenu w wodzie pitnej (dawka oficjalnie dopuszczona przez Agencję Ochrony Środowiska) i grupę, która otrzymywała 24 mg/l arsenu w wodzi pitnej (dawka uważana za szkodliwą dla myszy). Następnie obserwowali, co będzie się działo, gdy na świat przyjdzie potomstwo.

„Ku naszemu zaskoczeniu stwierdziliśmy, że ekspozycja na arsen przed urodzeniem wywierała znaczący wpływ na rozpoczęcie okresu dojrzewania i prawdopodobieństwo otyłości w życiu dorosłym” – mówi jeden z badaczy Humphrey Yao.

Zarówno niskie, jak i wysokie dawki arsenu powodowały przedwczesne dojrzewanie u samic, a także wzrost masy ciała u gryzoni obojga płci.

Teraz naukowcy chcą sprawdzić, czy niewielkie ilości arsenu, które naturalnie występują w wodzie pitnej, mają podobny wpływ na ludzi. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!