Seria leku na astmę i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, ASARIS, wycofana z obrotu

2 wrz 2015 r.

Fot. Shutterstock

Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie Polski jednej serii leku ASARIS, proszek do inhalacji, 500 mcg + 50 mcg/dawkę inhalacyjną.

Decyzja dotyczy produktu leczniczego ASARIS, proszek do inhalacji, (500 mcg + 50 mcg/dawkę inhalacyjną) o numerze serii: 223015015, z datą ważności 08.2016 r. Lek produkowany jest przez firmę Polfarmex S.A.

W dniu 2 września 2015 r. do Głównego Inspektora Farmaceutycznego wpłynęła decyzja własna podmiotu odpowiedzialnego o wycofaniu z obrotu ww. serii przedmiotowego produktu leczniczego ASARIS, z powodu zacinania się mechanizmu dozującego inhalatora.

Lek ASARIS jest lekiem złożonym zawierającym dwie substancje czynne: salmeterol i flutykazonu propionian.

Salmeterol należy do grupy leków nazywanych długo działającymi lekami rozszerzającymi oskrzela (działanie utrzymuje się przynajmniej 12 godzin). Umożliwia on w drogach oddechowych łatwiejszy przepływ powietrza do płuc i z płuc.

Flutykazonu propionian należy do grupy leków nazywanych kortykosteroidami, które zmniejszają obrzęk i podrażnienie płuc.

Lek ASARIS stosowany jest w leczeniu astmy oskrzelowej i przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP).


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!