Odchudzające operacje leczą cukrzycę na długo

4 wrz 2015 r.

Fot. Shutterstock

Operacyjne zmniejszenie żołądka pozwala co najmniej na pięć lat wyleczyć połowę pacjentów z cukrzycy typu 2 – informuje pismo Lancet.

Chirurgiczny zabieg pozwala pacjentowi schudnąć a także zmienia sposób funkcjonowania jelita.

Badania zostały przeprowadzone na 53 osobach z cukrzycą typu 2. Naukowcy z londyńskiego King's College oraz rzymskiego Universita Cattolica porównali skuteczność podawania leków z zabiegiem chirurgicznym. Stosowano dwa typy operacji – bypass żołądkowy (gastric bypass) oraz wyłączenie żółciowo-trzustkowe (biliopancreatic diversion).

Operowano 38 osób, natomiast 15 nieoperowanych przyjmowało standardowe leki.

Jak powiedział BBC przeprowadzający operacje chirurgiczne prof. Francesco Rubino z King’s College, zabiegi pozwoliły u 50 proc. pacjentów uzyskać prawidłowy poziom cukru we krwi przez pięć lat – bez konieczności przyjmowania leków. Doliczając tych, którzy po operacji przyjmowali leki, odsetek operowanych z prawidłowym poziomem cukru we krwi sięgał 80 proc.

Operowani mieli również o połowę mniej problemów z sercem (choroby serca to częste powikłanie źle kontrolowanej cukrzycy). Rzadziej występowały udary mózgu i choroby nerek, a jakość życia operowanych uległa poprawie.

Jak podsumował prof. Rubino, leczenie chirurgiczne pozwala zmniejszyć zużycie leków i jest bardziej opłacalne ekonomicznie od konwencjonalnej terapii.

Cukrzyca staje się coraz większym problemem niemal na całym świecie. Brytyjscy eksperci z Imperial College w Londynie komentujący wyniki badań uważają je za “znaczące” - ich zdaniem metoda chirurgiczna powinna być szerzej stosowana. Wcześniej jednak konieczne będzie przeprowadzenie badań na większą skalę.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!