Udar pomaga rzucić palenie

8 wrz 2015 r.

Fot. Shutterstock

Spowodowane przez udar mózgu uszkodzenie obszaru zwanego korą wyspy ułatwia palaczom porzucenie nałogu – informuje pismo Addictive Behaviors.

Zespół Amira Abdolahi z University of Rochester Medical Center przeprowadził badania 156 palących pacjentów, u których spowodowane udarem uszkodzenia dotyczyły różnych regionów mózgu. Wszystkich zachęcano do rzucenia palenia.

Jak się okazało, w ciągu trzech miesięcy obserwacji pacjenci, u których doszło do uszkodzenia kory wyspy (w sumie 38) łatwiej od innych osób po udarze rzucali palenie i zgłaszali mniej objawów odstawienia nikotyny (takich jak głód, zdenerwowanie, bezsenność czy lęk). Rzucenie palenia udało się aż 70 proc. pacjentów z uszkodzeniem kory wyspy, spośród pozostałych biorących udział w badaniach przestało palić tylko 37 proc.

Kora wyspy położona jest w głębi mózgu i ma wiele połączeń z sąsiednimi regionami. Zdaniem ekspertów obszar ten odpowiedzialny jest za pragnienia i emocje.

Autorzy badań uważają, że działanie na korę wyspy - za pomocą leków, stymulacji elektrycznej lub magnetycznej - mogłoby pomóc wielu osobom w rzuceniu palenia.

Większość dostępnych obecnie na rynku leków wspomagających rzucenie palenia działa dzięki blokowaniu reakcji na nikotynę istniejącego w mózgu układu nagrody, zwanego też ośrodkiem przyjemności. Istnieją także plasterki i gumy do żucia, które dzięki kontrolowanemu uwalnianiu nikotyny zaspokajają jej głód.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!