Bezdech senny zwiększa ryzyko uszkodzeń mózgu

9 wrz 2015 r.

Fot. Shutterstock

Zespół bezdechu sennego przyczynia się do zwiększenia przepuszczalności bariery krew-mózg, co zwiększa ryzyko uszkodzeń mózgu - informują naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles na łamach "Journal of Neuroimaging".

Bariera krew-mózg jest zbudowana z wyspecjalizowanych komórek otaczających naczynia krwionośne mózgu. Ogranicza dostęp szkodliwych substancji i leków, dzięki czemu chroni mózg przed uszkodzeniami.

W badaniach wzięło udział dziewięć osób, u których zdiagnozowano bezdech. W porównaniu z osobami, u których to zaburzenie nie występowało, u pacjentów z bezdechem zaobserwowano wyraźnie zwiększoną przepuszczalność bariery krew-mózg. "Uszkodzenia spowodowane przez bezdech senny odbijają się m.in. na funkcjonowaniu pamięci, nastroju, czy ryzyku chorób serca. Metody uszczelniania bariery krew-mózg zostały już jednak opracowane przez naukowców" - mówi autor badań dr Rajesh Kumar.

Zaburzenia oddychania podczas snu powodują, że tkanki nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu, dochodzi do wahań ciśnienia tętniczego i wzmożonej pracy serca. Rezultatem jest senność w ciągu dnia, zmęczenie, problemy z koncentracją oraz zaburzenia nastroju.

Wcześniejsze analizy wskazywały, że niewystarczający dopływ tlenu i wysokie ciśnienie tętnicze wpływają na funkcjonowanie bariery oraz ryzyko uszkodzenia mózgu. Obecnie po raz pierwszy zaobserwowano to zjawisko u pacjentów z bezdechem. Szkody, które bezdech powoduje w mózgu, wywodzą się po części z niedotlenienia tkanek, jednak badacze nie znają jeszcze dokładnych procesów prowadzących do zwiększenia przepuszczalności bariery.

Dr Kumar zamierza zbadać to zjawisko w większej grupie pacjentów oraz przetestować dostępne metody "uszczelniania" bariery, by móc w porę zapobiegać uszkodzeniom.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!