Lek na epilepsję z żywicy

10 wrz 2015 r.

Fot. Pixabay/wolfy/ CC0 Public Domain

Niektóre kwasy żywiczne mogą sprawdzić się w charakterze lekarstwa dla osób cierpiących na padaczkę - informują naukowcy ze Szwecji na łamach pisma "Scientific Reports".

Badacze z Uniwersytetu Linköping wyizolowali z żywicy 71 związków, z których 12 uznali za potencjalne nowe leki dla epileptyków.

Epilepsję wywołuje nadmierne pobudzenie komórek nerwowych, co zaburza proces przekazywania impulsów elektrycznych. Utrzymywaniem równowagi pomiędzy spoczynkiem a pobudzeniem komórek zajmują się kanały jonowe, białkowe "bramy" w ścianach neuronów, pozwalające kontrolować przepływ sygnałów.

Wiele stosowanych dziś u pacjentów cierpiących na padaczkę leków działa poprzez blokowanie kanałów sodowych. Leczenie ma jednak skutki uboczne, a wiele osób nie reaguje na nie prawidłowo.

Badania prowadzone na komórkach nerwowych myszy wykazały, że kwasy żywiczne zmniejszają pobudliwość komórek nerwowych poprzez oddziaływanie na kanały potasowe. Posiadają one silne właściwości niezbędne do tego, by wiązać się z kanałem jonowym i regulować jego pracę. Naukowcy mają nadzieje, że kontynuacja badań pozwoli opracować leki stanowiące alternatywę dla pacjentów niereagujących na dotychczas przepisywane preparaty. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!