Tryb życia wpływa na ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej

17 wrz 2015 r.

Fot. Shutterstock

Rozwój zwyrodnienia plamki żółtej u osób z genetycznymi predyspozycjami jest bardziej prawdopodobny, jeśli osoby te przez długi czas paliły papierosy, źle się odżywiały, nie były aktywne fizycznie oraz miały niedobór witaminy D.

Informują o tym naukowcy z Uniwersytetu Wisconsin-Madison. Ich wnioski publikuje pismo "Ophthalmology".

Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (ang. age-related macular degeneration, AMD) jest chorobą, w wyniku której dochodzi do uszkodzenia centralnej części siatkówki, gdzie znajduje się najwięcej fotoreceptorów. W środku pola widzenia pojawia się wówczas ciemna plama. Choroba ta jest jedną z głównych przyczyn utraty wzroku u osób po 50. roku życia.

Obserwacje prowadzone były w grupie 1663 kobiet w wieku 50-79 lat, uczestniczących w szerzej zakrojonych badaniach CAREDS (Carotenoids in Age-Related Eye Disease Study), podczas których zbierano dane na temat zdrowia i trybu życia od 1991 roku. Zwyrodnienie plamki żółtej rozwinęło się u 337 kobiet.

Po porównaniu informacji oraz uwzględnieniu ryzyka związanego z posiadaniem mutacji genu CFH, zwiększającego prawdopodobieństwo rozwoju zwyrodnienia, naukowcy ustalili, że dieta, aktywność fizyczna i nałóg nikotynowy w dużym stopniu wpływały na rozwój choroby w grupie ryzyka genetycznego. Dodatkowo ryzyko zwiększał niedobór witaminy D, która hamuje rozwój stanu zapalnego.

Jak zauważa autorka badań dr Julie A. Mares, dobrą wiadomością dla osób z genetycznym ryzykiem rozwoju AMD jest to, że mogą zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia choroby poprzez modyfikację trybu życia. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!