Informują o tym naukowcy z Uniwersytetu Wisconsin-Madison. Ich wnioski publikuje pismo "Ophthalmology".
Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (ang. age-related macular degeneration, AMD) jest chorobą, w wyniku której dochodzi do uszkodzenia centralnej części siatkówki, gdzie znajduje się najwięcej fotoreceptorów. W środku pola widzenia pojawia się wówczas ciemna plama. Choroba ta jest jedną z głównych przyczyn utraty wzroku u osób po 50. roku życia.
Obserwacje prowadzone były w grupie 1663 kobiet w wieku 50-79 lat, uczestniczących w szerzej zakrojonych badaniach CAREDS (Carotenoids in Age-Related Eye Disease Study), podczas których zbierano dane na temat zdrowia i trybu życia od 1991 roku. Zwyrodnienie plamki żółtej rozwinęło się u 337 kobiet.
Po porównaniu informacji oraz uwzględnieniu ryzyka związanego z posiadaniem mutacji genu CFH, zwiększającego prawdopodobieństwo rozwoju zwyrodnienia, naukowcy ustalili, że dieta, aktywność fizyczna i nałóg nikotynowy w dużym stopniu wpływały na rozwój choroby w grupie ryzyka genetycznego. Dodatkowo ryzyko zwiększał niedobór witaminy D, która hamuje rozwój stanu zapalnego.
Jak zauważa autorka badań dr Julie A. Mares, dobrą wiadomością dla osób z genetycznym ryzykiem rozwoju AMD jest to, że mogą zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia choroby poprzez modyfikację trybu życia. (PAP)