Po raz pierwszy zalecono aspirynę w zapobieganiu raka

16 wrz 2015 r.

Fot. Shutterstock

Panel doradczy ekspertów rządu amerykańskiego po raz pierwszy zarekomendował codzienne stosowanie przez niektóre osoby aspiryny w zapobieganiu raka jelita grubego – informuje agencja AP.

Niektóre badania od dawna sugerowały, że zażywanie kwasu acetylosalicylowego, potocznie nazywanego aspiryną, może zmniejszać ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Nie było jednak wytycznych w tym zakresie, ponieważ codzienne stosowanie tego środka może powodować krwawienie z przewodu pokarmowego oraz do mózgu.

Po raz pierwszy regularne zażywanie aspiryny poparli eksperci U.S. Preventive Services Task Force (USPSTF). Zastrzegają się jednak, że ich rekomendacja dotyczy wyłącznie pięćdziesięcio- i sześćdziesięciolatków zagrożonych zawałem serca i udarem mózgu, ale z małym ryzykiem krwawienia. USPSTF podkreśla również, że lepsze efekty uzyskuje się u pięćdziesięciolatków. Powołuje się na 4 badania kliniczne przeprowadzone od 2009 r.

Aspiryna zmniejsza krzepliwość krwi i zapobiega powstawaniu w tętnicach zakrzepicy powodującej zatkanie tętnicy mięśnia sercowego lub mózgu. Jednocześnie zwiększa ryzyko krwawień z przewodu pokarmowego, które jest częstym powikłaniem zażywania tego środka.

Lek ten zalecany jest wyłącznie w tzw. profilaktyce wtórnej, czyli u tych osób, które miały zawał, a teraz muszą stosować leki zmniejszające ryzyko kolejnego ataku serca. Nie zaleca się go w zapobieganiu zawału pierwotnego ani udaru mózgu.

Członek panelu USPSTF dr Doug Owens ze Stanford School of Medicine w Kalifornii podkreśla, że w profilaktyce raka jelita grubego aspiryna może być stosowana u osób, u których ryzyko zawału lub udaru mózgu wynosi co najmniej 10 proc. w ciągu najbliższej dekady. Ich przeciętna tzw. oczekiwana długość życia nie może być również krótsza niż 10 lat.

Według „New York Times”, aspirynę już zażywają miliony Amerykanów w nadziei, że uchroni ich przez zawałem serca lub rakiem. Najnowsza rekomendacja USPSTF może sprawić, że będzie ich jeszcze więcej, co zwiększy ryzyko powikłań. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!