Testosteron w walce z lękiem społecznym

21 wrz 2015 r.

Fot. Shutterstock

Testosteron może redukować lęk społeczny, utrudniający nawiązywanie kontaktów międzyludzkich - informuje pismo "Psychoneuroendocrinology".

Naukowcy Uniwersytetu im. Radbouda w Nijmegen (Holandia) przeprowadzili badania, podczas których 19 kobiet ze zdiagnozowanym lękiem społecznym oraz tyle samo kobiet bez tego zaburzenia otrzymywało jednego dnia tabletkę zawierającą testosteron, a drugiego placebo. Zarówno uczestniczki, jak i obserwujący je psycholodzy nie wiedzieli, która tabletka została zażyta (metoda podwójnie ślepej próby).

Kobiety siedziały przed ekranem komputera, na którym wyświetlały się twarze różnych osób wyrażające różne emocje (jak złość czy radość), a także twarze neutralne.

Wcześniejsze badania wskazywały, że testosteron ułatwia nawiązywanie kontaktów międzyludzkich oraz że u osób z fobią społeczną występuje częściej niższy poziom tego hormonu. Przez cały czas trwania obserwacji śledzone były ruchy gałek ocznych uczestniczek.

Okazało się, że po podaniu testosteronu kobiety z lękiem społecznym unikały kontaktu wzrokowego z osobami na ekranie znacznie rzadziej niż wówczas, gdy otrzymywały placebo.

Naukowcy zamierzają sprawdzić, czy testosteron wspomaga także terapię ekspozycyjną, podczas której pacjent konfrontuje się z sytuacjami wzbudzającymi w nim lęk i chęć unikania. Podkreślają jednak, że mimo pozytywnych rezultatów nie jest wskazane przyjmowanie tego hormonu przez dłuższy czas ze względu na możliwość wystąpienia wielu skutków ubocznych. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!