Zmodernizowano SOR w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku

23 wrz 2015 r.

Fot. Shutterstock

Stworzenie maksymalnie dobrych i bezpiecznych warunków do przyjmowania pacjentów oraz oddzielenie części dziecięcej i dla dorosłych - to główne cele zakończonej modernizacji największego w Pomorskiem Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Gdańsku.

W środę uroczyście oddano do użytku Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku. Jak podaje Urząd Marszałkowski woj. pomorskiego, oddział jest największym takim oddziałem w województwie, a zarazem jednym z najważniejszych ogniw zintegrowanego regionalnego systemu ratownictwa medycznego. W ubiegłym roku przyjął prawie 77 tys. osób, z czego ponad 71 tys. stanowili mieszkańcy Pomorskiego, ok. 5 tys. osoby spoza regionu, a 425 osób pochodziło z Unii Europejskiej.

Kierownik Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, dr Jacek Gwoździewicz tłumaczył PAP, że celem modernizacji oddziału było stworzenie maksymalnie dobrych i bezpiecznych warunków do przyjmowania pacjentów w stanie zagrożenia życia, np. z udarami, po wypadkach komunikacyjnych. Założeniem modernizacji było też rozdzielenie SOR na część dla dorosłych i dla dzieci. "Mamy w tej chwili przyjazną strefę dziecięcą, gdzie oprócz sali obserwacyjnej na osiem łóżek z pełnym ich monitoringiem i gabinetu zabiegowego jest też miejsce, gdzie najmłodsi pacjenci mają do dyspozycji zabawki, gry" - tłumaczy.

Dzięki przebudowie oddziału powstała też sala dla osób oczekujących na wynik badań, przeznaczona głównie dla osób straszych, dotkniętych wieloma schorzeniami, którzy wymagają większej liczby badań diagnostycznych. Nowością jest też sala konsultacyjna, w której pięciu specjalistów od razu może przeprowadzić badanie.

Dr Gwoździewicz przekonuje, że "średni czas pobytu chorego w SOR w szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku wynosi ok. pięciu godzin i w porównaniu z takimi oddziałami w kraju jest stosunkowo niedługi". Jak tłumaczy, "w tym czasie w większości przypadków wykonywanych jest wiele badań laboratoryjnych, rengenowskich, obserwacji i chorzy muszą liczyć się z tym, że taka wizyta musi trwać".

Projekt „Przebudowa i modernizacja wraz z zakupem niezbędnego sprzętu medycznego w największym w województwie Szpitalnym Oddziale Ratunkowym dla dorosłych i dzieci w Copernicus Podmiot Leczniczy Sp. z o.o.” był realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013. Całkowita wartość projektu to ponad 10 mln zł.

Oprócz przebudowy i modernizacji oddziału mającego powierzchnię ok. 3,5 tys. m kw. zakupiono też ponad 170 sztuk sprzętu medycznego, m.in.: monitoring z oprzyrządowaniem, defibrylatory, reduktory ssania, łóżka oraz respiratory. Ponadto, w ramach projektu, personel SOR ma być przeszkolony z psychotraumatologicznej pomocy interwencyjnej, podstaw języka migowego, pomocy przedlekarskiej i organizacji systemu ratownictwa. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!