Kopacz: inspekcja sanitarna skutecznie walczy z dopalaczami

27 wrz 2015 r.

Fot. Shutterstock

Inspekcja sanitarna jest największą instytucją zdrowia publicznego; działa w obszarze promocji zdrowia i profilaktyki, m.in. skutecznie walczy z dopalaczami – powiedziała premier Ewa Kopacz podczas otwarcia nowej siedziby sanepidu w Radomiu.

Szefowa rządu podkreśliła, że w sierpniu wynik zatruć dopalaczami był o połowę mniejszy niż w lipcu. „Ta walka zaczęła się jeszcze wtedy, gdy byłam ministrem zdrowia, kiedy pani dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu bardzo intensywnie zamykała punkty, które dystrybuowały dopalacze” – podkreśliła premier. W nowo powstałej siedzibie sanepidu w Radomiu od października działać będzie nowoczesne, jedyne w skali kraju laboratorium do badania dopalaczy.

Szefowa rządu zaznaczyła, że stacja sanitarno-epidemiologiczna to nie tylko nowy budynek i nowoczesne wyposażenie, to także „pracownicy, zaangażowani w swoją pracę i merytorycznie do niej przygotowani”. Premier przypomniała, że dwa tygodnie temu Sejm uchwalił ustawę o zdrowiu publicznym. „A skoro mamy ustawę o zdrowiu publicznym i tam jest bardzo wyraźnie napisane, kto w tych obszarach personalnie pracuje i na jakim odcinku, to warto też wspomnieć, że w budżecie na rok 2016 zarezerwowałam 2 mld zł na podwyżki dla pracowników tej sfery, sfery budżetowej” – zaznaczyła premier.

Według premier nowa siedziba sanepidu w Radomiu będzie "bardzo dobrą wizytówką nie tylko pracy ludzi, ale także wizytówką standardów europejskich, nie tylko lokalowo, ale również jakościowo”.

Dyrektor PSSE w Radomiu Lucyna Wiśniewska, przypomniała, że to Ewa Kopacz – jeszcze jako minister zdrowia – zdecydowała o rozpoczęciu budowy nowej stacji sanepidu w Radomiu.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna istnieje w Radomiu od 60 lat. Do tej pory nie miała własnej siedziby, przeprowadzała się siedem razy.

Docelowa wartość inwestycji to 22 mln zł. PSSE w Radomiu jest stacją wiodącą na całym południowym Mazowszu. Obsługuje rocznie ok. 1,7 mln mieszkańców. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!