Suszone śliwki zmniejszają ryzyko raka jelita grubego

29 wrz 2015 r.

Fot. Shutterstock

Dieta zawierająca suszone śliwki sprzyja rozwojowi korzystnych dla zdrowia bakterii jelitowych, dzięki czemu obniża ryzyko zachorowania na raka jelita grubego – informują amerykańscy naukowcy.

Badacze z Uniwersytetu A&M w Teksasie oraz Uniwersytetu Karoliny Północnej (USA) karmili szczury narażone na raka jelita grubego dietą kontrolną lub dietą zawierającą suszone śliwki – obie o takiej samej zawartości kalorii i makroelementów.

Analiza treści oraz tkanek pochodzących z poszczególnych części okrężnicy wykazała, że jedzenie suszonych śliwek powodowało u szczurów zwiększenie populacji bakterii typu Bacteroidetes i zmniejszenie liczebności bakterii typu Firmicutes w końcowych segmentach okrężnicy (części zstępującej i esowatej), nie wywołując przy tym zmian w początkowych fragmentach jelita grubego (części wstępującej i poprzecznej). To pozwalało na przywrócenie zbalansowanej mikroflory i obniżenie ryzyka stanu zapalnego, który sprzyja rozwojowi raka jelita grubego.

Dodatkowo zaobserwowano, że szczury przebywające na diecie zawierającej suszone śliwki posiadały mniej ognisk nieprawidłowych krypt (Aberrant Crypt Foci, ACF) uznawanych za jeden z pierwszych sygnałów świadczących o poważnym zagrożeniu nowotworem jelita grubego.

„Suszone śliwki zawierają związki fenolowe, które wywierają wiele korzystnych efektów na nasze zdrowie, włączając w to właściwości antyoksydacyjne neutralizujące działanie wolnych rodników, które mogą uszkadzać nasze DNA” – dodaje współautorka badania dr Nancy Turner.

Wyniki badania zostały zaprezentowane na tegorocznej konferencji Biologii Eksperymentalnej w Bostonie. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!