Wino z arszenikiem

30 wrz 2015 r.

Fot. Shutterstock

Spośród 65 win pochodzących z czterech najbardziej winiarskich stanów USA - Kalifornii, Waszyngtonu, Nowego Jorku i Oregon - wszystkie oprócz win z Oregonu zawierały stężenia arszeniku przekraczające stężenia dopuszczalne dla wody pitnej.

Wyniki badania przedstawiono w "Journal of Environmental Health".

Według wytycznych Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (U.S. Environmental Protection Agency) dopuszczalne stężenie arszeniku w wodzie pitnej wynosi nie więcej niż 10 ppb (czyli 10 cząsteczek arszeniku przypadających na miliard cząsteczek rozpuszczalnika).

Próbki wina zawierały go od 10 do 76 ppb, przy średniej wynoszącej 24 ppb - informuje Denise Wilson z Uniwersytetu Waszyngtonu.

Możliwe zagrożenie dla zdrowia związane z przyjmowaniem arszeniku (związku naturalnie obecnego w środowisku) zależy od tego, jak wiele zjadamy go wraz z innymi rodzajami pokarmu czy napojów, (np. soku jabłkowym czy ryżu) - wynika z dodatkowego badania przeprowadzonego przez Wilson.

Największe ryzyko związane z arszenikiem wiąże się z niektórymi rodzajami mieszanek dla niemowląt - szacują autorzy badania.

"O ile nie jesteś alkoholikiem pijącym wino o bardzo dużym stężeniu arszeniku (których mamy tu tylko kilka), i jeśli jest to jedyne źródło arszeniku w twojej diecie, zagrożenie zdrowia jest doprawdy niewielkie" - mówi Wilson.

Dodaje, że konsumenci powinni patrzeć na swoją dietę jako na całość. "Jeśli zjadasz mnóstwo skażonego ryżu, organicznego syropu z brązowego ryżu, owoce morza, wino, sok jabłkowy - wszystkie te produkty, które mogą mieć udział w skażeniu arszenikiem - możesz być zaniepokojony; chodzi zwłaszcza o kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze" - mówi.

Związek chemiczny, jakim jest arszenik, występuje w środowisku naturalnie. Dla człowieka jest on bardzo trujący: może powodować nowotwory skóry, płuc i pęcherza oraz inne problemy ze zdrowiem. Ze skał, które go zawierają, może trafiać do gleby i wód, kiedy wypłucze go deszcz czy woda rzek. Gdy trafi do środowiska, łatwo może się przedostać do łańcucha pokarmowego.

Zawartość arszeniku w amerykańskich winach jest większa, niż w europejskich - prawdopodobnie z powodu składu skał, na których rosną amerykańskie winnice - sugeruje autorka badania.

Zbadała ona wina czerwone (oprócz tych pochodzących z dwóch obszarów Waszyngtonu, gdzie powstaje wyłącznie wino białe), gdyż robi się je z udziałem skórki winogrona. A to właśnie tam zwykle koncentruje się arszenik, przenikający z gleby do roślin.

Największe stężenia arszeniku miały wina z Waszyngtonu (średnio 28 ppb), najmniejsze - z Oregonu (średnio 13 ppb).

"Nie było statystycznie istotnych różnic pomiędzy winami ze stanu Waszyngton, Nowy Jork i Kalifornia - mówi badaczka. - Jedyną gwiazdą okazał się Oregon, gdzie stężenia arszeniku są wyjątkowo małe".

Wilson oceniała również, jaką ilość arszeniku można bezpiecznie przyjąć w sumie z różnych produktów zjadanych w ciągu doby. W innym badaniu zestawiła dane nt. konsumpcji produktów również zawierających arszenik: soków, mleka, wody butelkowanej, wina, batoników zbożowych, mleka dla niemowląt, ryżu, łososia i tuńczyka. Na tej podstawie określiła, jaką średnią "dawkę" arszeniku może przyjmować dziecko i dorosły z każdego z tych źródeł, i jak bardzo zbliża się wówczas do progu ryzyka związanego z arszenikiem w diecie, określonego przez U.S. Agency for Toxic Substances and Disease Registry.

Osoba pijąca wino w średnich lub dużych ilościach przyjmuje arszenik stanowiący 10-12 proc. całkowitej maksymalnej dopuszczalnej dawki. Jeśli jednak zjada do tego dużo skażonego ryżu, tuńczyka lub batoników energetycznych, całkowite spożycie arszeniku może przekroczyć dawkę uznaną za bezpieczną.

Osoba jedząca średnią lub dużą ilość skażonego ryżu może przyjmować od 41 do 101 proc. maksymalnej dziennej dawki arszeniku, pochodzącego tylko i wyłącznie z jednego źródła. Dziecko, które pije sok jabłkowy, może przyjąć (wyłącznie z niego) ćwierć maksymalnej dziennej dawki arszeniku.

<< < 1 2 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!