Drukowanie 3D w żelu

30 wrz 2015 r.

Fot. Shutterstock

Dzięki podtrzymującemu wydruk żelowi można będzie wytwarzać skomplikowane rusztowania dla delikatnych struktur biologicznych – informuje „New Scientist”.

Technika druku 3 D świetnie nadaje się do wytwarzania unikatowych przedmiotów o skomplikowanych kształtach, jednak ma swoje ograniczenia. Powstające struktury nie mogą być zbyt filigranowe - inaczej połamią się lub powyginają pod własnym ciężarem jeszcze przed zakończeniem druku.

W szczególności chodzi o odtwarzanie biologicznych struktur - na przykład całych narządów, a zwłaszcza odżywiających je i zaopatrujących w tlen bogato rozgałęzionych naczyń krwionośnych. Nowa metoda druku opracowana przez zespół Thomasa Angeliniego z University of Florida w Gainesville wykorzystuje gęsty żel akrylowy o konsystencji przypominającej galaretę. Drukując w żelu można uzyskać na przykład włókna dziesięciokrotnie cieńsze od kartki papieru.

Zespół Angeliniego wykorzystał już nową technikę do drukowania za pomocą żywych komórek – w tym komórek ludzkich naczyń krwionośnych oraz psiej nerki. Naukowcy mogą również korzystać z silikonu, hydrożelu i innych polimerów. Dla celów testowych wydrukowali z hydrożelu o miękkiej konsystencji replikę mózgu jednego z profesorów (na podstawie szczegółowych obrazów z badania głowy).

Angelini przewiduje, że w przyszłości neurochirurg będzie mógł wydrukować trójwymiarowy model mózgu z hydrożelu i przećwiczyć na nim planowaną operację.

Właściwości żelu na razie nie pozwalają utrzymać przy życiu wydrukowanych z jego pomocą struktur złożonych z komórek, jednak eksperci mają nadzieję ze z czasem uda się przezwyciężyć to ograniczenie. Nie da się także drukować bardzo drobnych detali, ponieważ wyślizgują się z żelu.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!