Karmienie piersią nie zwiększa ilorazu inteligencji

30 wrz 2015 r.

Fot. Shutterstock

Najnowsze badanie naukowców z Uniwersytetu Goldsmiths (W. Brytania) sugeruje, że karmienie piersią nie wpływa na podwyższenie ilorazu inteligencji dziecka. O wynikach badania informuje czasopismo „PLOS ONE”.

Uważa się, że karmienie piersią jest korzystne dla zdrowia dziecka i zmniejsza ryzyko wystąpienia astmy, alergii, otyłości, cukrzycy typu 2 i białaczki. Rezultaty niektórych badań pokazują również, że karmienie piersią może pozytywnie wpływać na poziom inteligencji dziecka. Z tym ostatnim stwierdzeniem nie zgadzają się jednak badacze z Uniwersytetu Goldsmiths.

„Tego typu powiązanie wydaje się wiarygodne ze względu na to, że długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe (PUFA), które znajdują się w ludzkim mleku, ale nie w mleku pochodzenia zwierzęcego, sprzyjają procesom neurorozwoju. Niestety wiele badań dotyczących tego zagadnienia jest tak skonstruowanych, że nie sposób na nich polegać” – komentuje współautorka publikacji dr Sophie von Stumm.

W najnowszym badaniu naukowcy przeanalizowali dane pochodzące od ponad 11 tys. bliźniąt jedno- i dwujajowych urodzonych w latach 1994-1996 i doszli do wniosku, że karmienie piersią nie zwiększa poziomu inteligencji u dziecka.

Co prawda istnieje słaba korelacja pomiędzy karmieniem piersią a inteligencją u dwuletnich dziewczynek, ale nie występuje ona u chłopców i całkowicie zanika w późniejszym wieku.

„Ważne, by pamiętać o tym, że choć nasze badanie wskazuje na brak związku pomiędzy karmieniem piersią a inteligencją, karmienie piersią może przynosić inne korzyści, np. wzmacniać u dziecka system immunologiczny” – mówi dr von Stumm. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!