Leczenie astmy steroidami może hamować wzrost

6 paź 2015 r.

Fot. Shutterstock

U dzieci, którym przed drugim rokiem życia podawano steroidowe leki na astmę proces wzrostu może ulegać zahamowaniu - sugerują wstępne wyniki badań, o których informuje serwis BBC News.

Badanie obejmujące 12 000 fińskich niemowląt wykazało, że te z nich, które przez dłuższy czas przyjmowały wziewne kortykosteroidy (ICS) wykazywały oznaki zahamowania wzrostu. Wcześniejsze badania także sugerowały związek steroidów z zahamowaniem wzrostu.

Wyniki zostały przedstawione na konferencji Europejskiego Towarzystwa Endokrynologii Pediatrycznej.

Zdaniem ekspertów uzyskane dane są argumentem za tym, aby ostrożnie stosować steroidy u dzieci w wieku przedszkolnym. Jednak organizacja Asthma UK podkreśliła, że podawane drogą wziewną kortykosteroidy odegrały kluczową rolę w kontrolowaniu objawów astmy u niemowląt i pozwoliły ograniczyć liczbę wizyt w szpitalu.

Kortykosteroidy wziewne (ICS) to leki o silnym działaniu przeciwzapalnym, które zapobiegają napadom duszności oraz zmniejszają nadreaktywność oskrzeli. Podawane za pomocą inhalatorów, są powszechnie stosowane w leczeniu astmy u dorosłych oraz nawracających świstów u dzieci. Jednak u niektórych osób mogą powodować skutki uboczne.

Najnowsze wytyczne dla lekarzy zalecają, aby u dzieci przyjmujących steroidy wziewne z powodu astmy co roku sprawdzać wagę i wzrost – w celu wychwycenia ewentualnych zaburzeń.

Szef zespołu badawczego dr Antti Saari, z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii, powiedział, że jego zespół przeanalizował informacje o wysokości ciała rodziców dzieci, jak również dane dotyczące wagi dzieci oraz występowania astmy dziecięcej, aby obliczyć spodziewaną wysokość ciała i ocenić rozwój.

Dr Saari zaobserwował zależność, zgodnie, z którą stosowanie steroidów w dzieciństwie może zmniejszyć osiągniętą w wieku dorosłym wysokość ciała o 3 cm. Dlatego uważa, że lekarze powinni się dwa razy zastanowić zanim zastosują steroidy u małych dzieci.

Zdaniem specjalistów konieczne są dalsze badania obejmujące większą liczbę dzieci. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!