Wielu przyszłych ojców doświadcza depresji przedporodowej

7 paź 2015 r.

Fot. Shutterstock

Objawy depresji przedporodowej mogą występować nie tylko u przyszłych matek. Doświadcza ich także duży odsetek przyszłych ojców, zwłaszcza jeśli oczekują oni pierwszego potomka - informuje "American Journal of Mens Health".

Naukowcy z Uniwersytetu McGilla w Montrealu (Kanada) przeprowadzili badania w grupie 622 Kanadyjczyków, których partnerki oczekiwały dziecka. Uczestnicy wypełniali kwestionariusze dotyczące nastroju, aktywności fizycznej, jakości snu, wsparcia społecznego, dopasowania w związku i stresu finansowego w czasie, gdy ich partnerki były w trzecim trymestrze ciąży. Okazało się, że objawy depresji wystąpiły u 13,3 proc. badanych.

Zaobserwowano też, że objawy częściej pojawiały się u mężczyzn cierpiących na problemy ze snem. Większość czynników wpływających na pogorszenie stanu psychicznego określono jako modyfikowalne.

"Są to istotne sygnały, gdyż niektóre z tych czynników mogą nasilić się po porodzie, zwłaszcza problemy ze snem przez pierwsze lata. Wiemy, że depresja przedporodowa jest najsilniejszym zwiastunem depresji poporodowej. Wczesne wykrywanie objawów i zwiększanie świadomości ojców mogłoby zmniejszyć ryzyko kontynuacji tego problemu po przyjściu na świat potomka" - mówi autorka analizy dr Deborah Da Costa.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!