Niania jako inwestycja w dziecko

12 paź 2015 r.

Fot. Shutterstock

Wybór odpowiedniej opiekunki potrafi spędzić sen z powiek, a i tak nie pozbawia obaw, czy decyzja jest słuszna. Wygrywamy, gdy potrafimy uważnie obserwować swoje dziecko i postawimy na zaufanie i akceptację drobnych błędów Niani.

Szukając Niani zapewne usłyszymy od znajomych kilka lub kilkadziesiąt historii, od których włos się jeży na głowie. Już wtedy jesteśmy wobec naszych kandydatek w szczególny sposób nastawieni. Patrzymy bacznie, podejrzewamy, sprawdzamy. Słusznie, bo czujności nigdy za wiele. Jest natomiast kilka sygnałów, które świadczą o tym, że dana osoba nie będzie się nadawała do opieki nad naszym dzieckiem.

Niania wysyła sygnały

Jeśli będziemy Nianię uważnie obserwować, możemy je zauważyć. Osoba, która nie jest zainteresowana dzieckiem, uważna na jego potrzeby, skupiona i opanowana w kontakcie z nim, nie będzie dobrą opiekunką. Czasem rozmowa kwalifikacyjna nie wystarczy, aby to sprawdzić i koniecznym może się okazać zostanie z Nianią w domu przed kilka dni.

– Uważałabym na to, aby nie oceniać aspektów technicznych opieki (bo przecież najczęściej towarzyszy nam bezkompromisowe poczucie, że "nikt nie zaopiekuje się moim dzieckiem lepiej niż ja sama"), ale zwrócić uwagę na relację budującą się między dzieckiem a Nianią – mówi Magdalena Kielbratowska, psycholog dziecięcy.

Naszą czujność powinny wzbudzić osoby kategoryczne, smutne lub nadmiernie pobudzone, również chaotyczne. Pamiętajmy, że niezwykle ważne będą emocje, których dziecko doświadczy w kontakcie z nową osobą dorosłą. Będą one wartością dodaną i inwestycją w rozwój emocjonalny naszego dziecka, dodaje psycholog.

Jak pomóc dziecku w nowej sytuacji

Najważniejsze jest nasze nastawienie. Jeśli będziemy mieli spore wątpliwości, silny wewnętrzny niepokój i brak zaufania do Niani, dziecko natychmiast to poczuje i w tej nowej sytuacji również będzie reagowało nerwowo. Oprócz naturalnego strachu (szczególnie u niemowląt) przed zostawaniem z nowo poznanymi osobami, emocje rodziców mogą znacznie ten strach zwiększyć. Dlatego podstawą jest zaufanie i powierzenie opieki nad dzieckiem osobie trzeciej mając przy tym z wewnętrzną pewność. Samo rozstanie z dzieckiem powinno być spokojne i szybkie. Należy unikać „znikania”, kiedy maluch jest czymś zajęty i nas nie widzi, ponieważ tego typu nieprzewidywalne zachowania dorosłych negatywnie wpływają na sposób odbierania świata przez dziecko. Jawi mu się on wtedy jako nieprzewidywalny i pełen zagrożeń. W oswojeniu nowej sytuacji pomóc mogą natomiast ulubione przedmioty dziecka.

– Zostawiając dziecko z Nianią pamiętajmy, żeby miało przy sobie wszystkie ukochane przedmioty, na przykład ukochany smoczek, który pomoże mu przeżyć rozstanie z mamą – mówi Alicja Szmigiel, ekspertka artykułów dziecięcych Baby Land, dystrybutora marki NUK w Polsce. Można też zostawić dziecku drobny element z naszej garderoby, np. szal, po który zawsze będzie mogło sięgnąć i symbolicznie poczuć bliskość mamy, dodaje ekspertka. Jeśli zaś w ciągu dnia nachodzą nas wątpliwości, możemy do Niani zadzwonić lub poprosić kogoś z rodziny albo zaprzyjaźnioną osobę, aby odwiedziła dziecko i sprawdziła jak się czuje, a przy okazji zerknęła na Nianię i porządek w domu.

Kiedy zmienić opiekunkę

Tego dowiemy się bacznie obserwując nasze dziecko. Jeśli nagle zacznie budzić się z płaczem w środku nocy lub nie będzie mogło spać, stanie się smutne i osowiałe, a na widok Niani będzie chować się lub uciekać, to (pomijając okres adaptacyjny) są to wyraźne sygnały, że coś jest nie w porządku. Źródłem takiego zachowania może być właśnie kontakt z opiekunką. Warto wtedy z nią otwarcie porozmawiać i wypytać o to, jak wygląda jej wspólny dzień z dzieckiem, jakie ono ma potrzeby i czy są one spełniane.

<< < 1 2 > >>
Źródło: Informacja prasowa

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!