Nowa metoda leczenia mięśniaków bezpieczna i skuteczna

12 paź 2015 r.

Fot. Shutterstock

Stosowany także jako pigułka „dzień po” (postkoitalna) octan uliprystylu okazał się bezpieczny i skuteczny w leczeniu utrudniających zajście w ciążę mięśniaków macicy – wynika z wieloośrodkowego badania Pearl IV.

Wyniki zostały ogłoszone w Budapeszcie podczas październikowego kongresu Europejskiego Towarzystwa Endoskopii Ginekologicznej.

Mięśniaki macicy to najczęstsze niezłośliwe guzy tkanki mięśniowej macicy. Eksperci szacują, że pojawiają się u co drugiej kobiety – obecnie mięśniaki ma 24 miliony Europejek. Wciąż nie wiadomo, co je powoduje.

Badanie PEARL IV przeprowadzone w 46 ośrodkach z 11 krajów Europy objęło łącznie 451 pacjentek, u których występowały nasilone krwawienia. Podczas trwających 12 tygodni kuracji codziennie podawano im 5 lub 10 miligramów octanu uliprystylu.

„Mięśniaki macicy mogą mieć poważny wpływ na fizyczne i emocjonalne samopoczucie kobiet, a sytuację pogarszały jeszcze ograniczone do niedawna możliwości leczenia. Jestem z zadowolony z wyników wskazujących, że octan uliprystylu jest dobrze tolerowaną i skuteczną opcją w długoterminowym leczeniu mięśniaków macicy” - powiedział kierujący PEARL IV prof. Jacques Donnez z Uniwersytetu Katolickiego w Louvaien.

Pod koniec każdej kuracji 93 proc. kobiet uzyskało kontrolę nad krwawieniami. Lek pozwolił istotnie i trwale zmniejszyć wielkość mięśniaków (średnio o 67 proc. w porównaniu ze stanem wyjściowym). Jakość życia była wyższa, a nasilenie bólu mniejsze niż na początku badania. W 97,6 proc. przypadków objawy uboczne były łagodne lub umiarkowane (bóle głowy i uderzenia gorąca).

Szczególne wrażenie zrobił na uczestnikach konferencji przypadek Karen Peralty. Młoda kobieta musiała zrezygnować ze stanowiska dyrektora działu handlowego z powodu rozpoznanych w roku 2007 mięśniaków. Niezwykle ciężki przebieg wymagał sześciu hospitalizacji, terapii hormonalnych, wielu transfuzji i operacyjnego usunięcia mięśniaków w roku 2013. Po terapii uliprystylem nie tylko poprawił się komfort życią Karen, ale i urodziła ona zdrową córkę.

Jak zaznaczają eksperci, mimo uciążliwych objawów kobiety zgłaszają się do ginekologa średnio po 5 latach. – „Jeśli krwawisz zbyt obficie i czujesz bóle, to mogą być mięśniaki” - wyjaśniał prof. Jacques Donnez. ”Jeśli jednocześnie używasz tamponu i podpaski, miesiączka na pewno jest zbyt obfita”.

Najczęściej mięśniaki są bezobjawowe. Czasem pojawiają się bóle podbrzusza albo przypominające bóle krzyża, niekiedy zaleganie lub nietrzymanie moczu, zaparcia a nawet niedrożność jelit. Mogą powodować przedłużające się obfite miesiączki ze skrzepami krwi albo krwawienia pomiędzy menstruacjami. Czasem prowadzi to do anemii, a nawet niewydolności krążenia. Bywa, że dochodzi do plamienia odzieży, a nawet mebli, na których siada kobieta. Dolegliwości rzutują na samopoczucie i życie seksualne. Niektóre kobiety unikają kontaktów z ludźmi i starają się nie wychodzić z domu. Obecność mięśniaków może utrudniać zajście w ciążę, sprzyja poronieniom i przedwczesnym porodom.

Choć objawy mogą wskazywać na obecność mięśniaków, do rozpoznania potrzebne jest badanie ginekologiczne oraz USG przeprowadzone przez specjalistę – ginekologa. Jeśli objawy nie są bardzo nasilone, stosuje się środki przeciwbólowe czy przeciwzapalne, a w uzasadnionych przypadkach - leki hormonalne. Hormony mogą spowodować zmniejszenie mięśniaków, ale po ich odstawieniu mogą rosnąć szybciej.

Usunięcia macicy nie stosuje się u kobiet, które jeszcze nie rodziły oraz u tych, które chcą mieć dzieci. Chirurgiczne usuwanie mięśniaków można przeprowadzić klasycznie (operacja brzuszna) lub laparoskopowo. Jednak zabieg laparoskopowy ze względu na liczne przeciwwskazania możliwy jest tylko u kobiety zupełnie zdrowej. Ciąża a po takiej operacji wymaga cięcia cesarskiego - poród siłami natury grozi pęknięciem macicy.

Inne rozwiązanie to embolizacja (zatkanie) tętnic doprowadzających krew do mięśniaka. Zabieg embolizacji wykonuje niewiele ośrodków i nie jest on finansowany przez NFZ. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!