Od peptydu głowa boli

13 paź 2015 r.

Fot. Shutterstock

Uwalniany w mózgu peptyd może wywoływać objawy migreny – informuje „New Scientist”.

Gdy zaczyna się atak migreny, jego ofiara może widzieć pulsujące światło, czuć mrowienie i niepokój, a następnie rozdzierający ból.

Migrenę może wywołać brak jedzenia lub nadmiar stresu, ale prawdziwa przyczyna pozostawała tajemnicą. Część naukowców uważała, że związane z migreną odczucia powstają w mózgu, inni - że winne są zbytnio rozszerzone naczynia krwionośne głowy.

Teraz jednak naukowcy odkryli, że migrenę może wywoływać działający głęboko w mózgu peptyd, który pobudza neurony odpowiedzialne za bodźce czuciowe dotyczące twarzy.

Simon Akerman z New York University i Peter Goadsby z Kings College w Londynie badali dwa neuropeptydy - VIP i PACAP, uwalniane przez komórki mózgowe, które mogą brać udział w odczuwaniu bólu migrenowego.

VIP i PACAP zwróciły na siebie podejrzenia naukowców, gdy znaleźli ich zwiększoną ilość we krwi pobranej z mózgów osób mających atak migreny. Podane ochotnikom, peptydy spowodowały wystąpienie migreny mniej więcej dwie godziny później.

Oba peptydy rozszerzają naczynia krwionośne, co uważano za znaczące. Jedyne leki specyficznie przeciwmigrenowe jakie udało się dotychczas opracować j - tryptany - obkurczają naczynia krwionośne mózgu. Dlatego zresztą nie mogą być stosowane przez osoby cierpiące na zaburzenia sercowo-naczyniowe, a poza tym działają tylko w przypadku połowy pacjentów.

Akerman i Goadsby badali wpływ VIP i PACAP na neurony unerwiające głowę. Mierzyli aktywność elektryczną neuronów u uśpionych szczurów i badali zachowanie naczyń krwionośnych w mózgach gryzoni - czy były rozszerzone, czy zwężone.

Niektórym szczurom podano PACAP, innym - VIP. Tylko PACAP spowodował zwiększenie aktywności neuronów - około półtorej godziny po jego podaniu. To sugeruje, że peptyd jest odpowiedzialny za zapoczątkowanie migreny.

Podanie środka blokującego receptory dla PACAP zapobiegało migrenie – ale tylko wówczas, gdy podawany był wprost do mózgu. Podany dożylnie nie działał.Wcześniej przeprowadzone przez innych naukowców badania wykazały, że tryptany blokują uwalnianie z neuronów peptydów podobnych do PACAP.

Nowe odkrycie wskazuje potencjalny cel dla bezpieczniejszych i skuteczniejszych leków na migrenę i przemawia za słusznością teorii, zgodnie z którą to neurony, a nie naczynia krwionośne są odpowiedzialne za ataki migreny.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!