Szansa na doustną antykoncepcję dla mężczyzn

22 paź 2015 r.

Fot. Shutterstock

Zablokowanie działania występującej w spermie kalcyneuryny powoduje tymczasową utratę płodności u samców myszy – czytamy na łamach czasopisma „Science”.

Naukowcy z Uniwersytetu w Osace (Japonia) zaobserwowali, że samce myszy pozbawione kalcyneuryny spermowej są niezdolne do posiadania potomstwa. Z kolei gryzonie, u których aktywność tego białka enzymatycznego zostaje zahamowana przy pomocy środków farmakologicznych, stają się bezpłodne tylko na jakiś czas. Wyniki badania dają nadzieję na opracowanie doustnych leków antykoncepcyjnych dla mężczyzn.

Kalcyneuryna to fosfataza białkowa w dużej mierze regulowana przez jony wapnia. Występuje w wielu częściach organizmu, w tym w spermie. Inhibitory kalcyneuryny (leki hamujące aktywność tego białka) wykorzystuje się zazwyczaj w medycynie transplantacyjnej w celach immunosupresyjnych (obniżających odporność). Jednak eksperymenty na myszach i szczurach wykazały, że stosowanie tych leków prowadzi również do obniżenia płodności u samców.

Prof. Masahito Ikawa i jego współpracownicy odkryli, że kalcyneuryna spermowa (PPP3CC/PPP3R2) jest niezbędna dla zachowania odpowiedniej ruchliwości plemników. Myszy genetycznie pozbawione tego typu białka są zupełnie bezpłodne. Jednak u zwierząt otrzymujących inhibitory kalcyneuryny spermowej (Cyklosporynę A oraz FK506) bezpłodność pojawiająca się w ciągu 2 tygodni od rozpoczęcia terapii znika w ciągu tygodnia od momentu przerwania leczenia, co oznacza, że stanowi zjawisko całkowicie odwracalne.

Dalsze badania nad tym zagadnieniem mogą więc zaowocować stworzeniem doustnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!