Dzieci na antybiotykach tyją szybciej

26 paź 2015 r.

Fot. Shutterstock

Częste stosowanie antybiotyków sprawia, że dzieci szybciej przybierają na wadze – wynika z badania opublikowanego na łamach „International Journal of Obesity”.

Zdaniem naukowców z Uniwersytetu Johna Hopkinsa (USA) antybiotyki wywierają spory wpływ na wysokość wskaźnika masy ciała (BMI). Na podstawie analizy danych pochodzących od prawie 164 tys. osób badacze wykazali, że nastolatki, które w dzieciństwie często przyjmowały antybiotyki (co najmniej 7-krotnie), w wieku 15 lat ważyły przeciętnie o ok. 1,5 kg więcej niż rówieśnicy, którym udało się uniknąć tego typu leczenia.

„Chociaż wzrost wagi powiązany ze stosowaniem antybiotyków wydaje się w tym wieku niewielki, wyniki naszego badania sugerują, że jest to efekt kumulatywny, który wraz z upływem lat może ulec nasileniu” – komentuje jeden z badaczy Brian S. Schwartz.

Niekorzystne działanie antybiotyków wynika prawdopodobnie z ich wpływu na modyfikację składu mikrobioty – mikroorganizmów zamieszkujących nasz organizm, spośród których wiele występuje w obrębie układu pokarmowego, gdzie ułatwia trawienie i przyswajanie składników odżywczych.

Terapia antybiotykowa niszczy bakterie – także te dobre – co może prowadzić do trwałej modyfikacji składu mikrobioty, a przez to do zmiany sposobu, w jaki przetwarzamy jedzenie. W konsekwencji wywołuje to wchłanianie większej ilości kalorii i przybieranie na wadze.

Wcześniejsze badania wykazały, że antybiotyki, np. penicylina, powodują także wzrost masy ciała u zwierząt. Zjawisko to wykorzystują liczni hodowcy, którzy nagminnie dodają do zwierzęcej karmy niewielkie ilości antybiotyków, by w krótkim czasie jak najbardziej utuczyć zwierzęta.

„W przypadku braku konieczności zastosowania antybiotyków, lepiej powstrzymać się od tej formy leczenia. To ważniejsze niż kiedykolwiek, by lekarze chronili młodych pacjentów przed używaniem środków, które nie tylko im nie pomogą, ale na dłuższą metę mogą wyrządzić im krzywdę” – mówi Schwartz. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!