Oksytocyna poprawia funkcjonowanie dzieci z autyzmem

30 paź 2015 r.

Fot. Shutterstock

Terapia syntetyczną oksytocyną pozytywnie wpływa na społeczne, emocjonalne i behawioralne aspekty życia małych dzieci ze zdiagnozowanym zaburzeniem ze spektrum autyzmu – informuje „Molecular Psychiatry”.

Współcześnie nie ma skutecznych metod leczenia zaburzeń ze spektrum autyzmu. W celu poprawy funkcjonowania osób cierpiących na tę przypadłość najczęściej wykorzystuje się terapie behawioralne, które są kosztowne, czasochłonne i przynoszą mieszane rezultaty. Naukowcy z Uniwersytetu w Sydney (Australia) wykazali jednak, że prostym sposobem na poprawienie jakości interakcji społecznych u dzieci z autyzmem jest oksytocyna – hormon miłości i przywiązania.

Badacze przez 5 tygodni podawali oksytocynę grupie 31 dzieci w wieku od 3 do 8 lat. Maluchy miały zdiagnozowane zaburzenia ze spektrum autyzmu, które charakteryzują się deficytem w nawiązywaniu relacji społecznych, problemami z komunikacją i występowaniem powtarzalnych, stereotypowych zachowań. Dzieci otrzymywały oksytocynę w formie sprayu dwa razy dziennie.

„Zaobserwowaliśmy, że na skutek leczenia oksytocyną, dzieci stawały się bardziej responsywne pod względem społecznym. Wskazywały na to zarówno doniesienia rodziców, jak i oceny specjalistów” – mówi jeden z badaczy prof. Adam Guastella.

Oksytocyna była dobrze tolerowana przez organizm i dawała niewielkie efekty uboczne w postaci wzmożonego pragnienia, częstszego oddawania moczu i zaparć.

Jest to pierwsze badanie, które pokazuje, że terapia oksytocyną jest bezpieczna i skuteczna w przypadku leczenia deficytów społecznych i behawioralnych u dzieci z autyzmem.

Według wcześniejszych badań hormon przywiązania może pozytywnie wpływać również na zdolność do utrzymania kontaktu wzrokowego, rozpoznawania emocji i zapamiętywania.

Obecnie naukowcy planują dowiedzieć się więcej na temat mechanizmów, które stoją za uzdrawiającym działaniem oksytocyny. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!