Udar mózgu w liczbach

15 lis 2015 r.

Wszystko o udarze mózgu

Fot. Shutterstock

Dane dotyczące udarów mózgu w Polsce i na świecie zebrane przez Fundację Udaru Mózgu

·        Każdego roku w Polsce odnotowuje się 60-70 tys. przypadków udaru mózgu i około 30 tys. spowodowanych tą chorobą zgonów.

·        To oznacza, że średnio co 8 minut dochodzi w Polsce do udaru mózgu. Prawie połowa chorych umiera. World Stroke Organization podaje, że udar mózgu wystąpi u jednej na sześć osób w ciągu życia.

·        Tymczasem za 90% ryzyka wystąpienia tej choroby odpowiadają czynniki, na które możemy wpływać.

·        Udary to 1. przyczyna niepełnosprawności oraz 3. Przyczyna zgonów osób po 40. roku życia.

·        Kluczowe czynniki w profilaktyce udarów mózgu to:

-  świadomość istnienia ryzyka,

-  zdrowy styl życia,

-  stosowanie właściwych terapii profilaktycznych w przypadku chorób takich jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i migotanie przedsionków.

·        Migotanie przedsionków to najczęstsze zaburzenie rytmu serca. Aktualnie zostało ono rozpoznane u ok. 400 tys. osób w Polsce. Jednak w ciągu najbliższych lat liczba ta ulegnie podwojeniu do 800 tys. Co roku aż 1,7 mln osób na świecie umiera lub staje się niepełnosprawnymi z powodu udaru mózgu w przebiegu migotania przedsionków. Szacuje się, że ok. 20% udarów mózgu ma związek z migotaniem przedsionków. W Polsce rocznie daje to ok. 12-15 tys. udarów.

·        Z badań na grupie kilkuset pacjentów, którzy trafili na oddział neurologiczny z przyczyn innych niż udar mózgu, wynika, że 25% z nich nie znało ani jednego objawu udaru, a co najmniej trzy objawy było w stanie wymienić tylko 10% badanych.

·        Każda minuta jest na wagę złota. CZAS, w którym zostanie wdrożone specjalistyczne leczenie, ma wpływ na powrót do zdrowia. Znajomość objawów udaru może uratować życie nam lub naszym bliskim!

C

Cięższa ręka lub noga

 

Z

Zaburzenia widzenia

 

A

Asymetria twarzy

 

S

Spowolniona mowa

 

Zaburzenia czucia po jednej stronie ciała

 

Zawroty głowy, zaburzenia równowagi i orientacji

 

Nagłe osłabienie kończyn

 

 

 

 

·        Jak wynika z Raportu Instytutu Organizacji Ochrony Zdrowia Uczelni Łazarskiego „Udary mózgu – konsekwencje społeczne i ekonomiczne”, całkowity koszt leczenia szpitalnego pacjentów po udarach mózgu wyniósł w 2012 r. 545 mln zł i był o 7,61% większy niż w roku 2010.

·        Dodatkowo koszty pośrednie z powodu przedwczesnej umieralności sięgają nawet 90 mld zł. Znaczną kwotę stanowią również koszty związane z rehabilitacją neurologiczną osób po udarach – w 2013 r. było to około 159 mln zł.

·        W 2010 r. koszty ZUS ogółem na świadczenia związane z niezdolnością do pracy osób z chorobami naczyń mózgowych wyniosły aż 679 mln zł. Największą część, bo ponad 600 mln tej kwoty stanowiły renty z tytułu niezdolności do pracy, a następnie renty socjalne, świadczenia rehabilitacyjne, znaczące absencje chorobowe i rehabilitacja lecznicza.

 

Źródło: mat. prasowe Fundacja Udaru Mózgu

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!