Otyłe dzieci chorują! Objawy choroby serca już w wieku 8 lat

19 lis 2015 r.

Otyłe dzieci chorują

Fot. Shutterstock

Otyłe dzieci mają nieprawidłowości w mięśniu sercowym oraz objawy choroby serca już w wieku ośmiu lat – wynika z badania naukowców, o którym informuje serwis Medical Xpress.

Do takich wniosków doszli naukowcy z Geisinger Health System w Danville (Pensylwania, USA), którzy przebadali 40 dzieci w wieku 8-16 lat, z czego 20 było otyłych, a 20 ważyło prawidłowo. U wszystkich sprawdzano rozmiary i funkcjonowanie mięśnia sercowego przy pomocy rezonansu magnetycznego (MRI).

Okazało się, że u dzieci otyłych mięsień sercowy był przerośnięty - lewa komora serca ważyła średnio o 27 proc. więcej w porównaniu z grupą kontrolną, a cały mięsień był grubszy o 12 proc. Ogólnie 40 proc. otyłych dzieci zaliczono do grupy “wysokiego ryzyka”, z powodu pogrubienia mięśnia sercowego powodującego zaburzenia w pompowaniu przez niego krwi.

Naukowców zaskoczyło to, że dowody wskazujące na problem z sercem obserwowali nawet u dzieci w wieku ośmiu lat. „To dla nas alarmujące. Zrozumienie długofalowych konsekwencji tych zmian będzie istotne w naszej walce z epidemią otyłości wśród najmłodszych” - komentuje główna autorka badania dr Linyuan Jing.

Wśród otyłych dzieci były takie, które cierpiały na astmę, depresję czy nadciśnienie. Żadne badane dziecko nie miało natomiast fizycznych objawów choroby serca, takich jak zmęczenie, skrócenie oddechu czy zawroty głowy. Naukowcy podkreślają jednak, że problemy z sercem w okresie dzieciństwa mogą doprowadzić do rozwoju poważniejszych chorób układu krążenia w wieku dorosłym, a także przedwczesnego zgonu z ich powodu.

Co ważne, z badania wykluczono dzieci cierpiące na cukrzycę, gdyż choroba może negatywnie wpływać na układ krążenia, a także te dzieci, które były zbyt otyłe, by mogły zmieścić się do aparatu do MRI. „To oznacza, że faktyczne rozpowszechnienie choroby serca wśród otyłych dzieci mogło zostać w naszym badaniu niedoszacowane, ponieważ musieliśmy wykluczyć najgrubszych pacjentów, u których skutki otyłości mogły być największe” – mówi dr Jing.

Zdaniem Linyuan Jing badanie to dowodzi, że rodzice powinni wykazywać silną motywację do tego, by pomóc swoim dzieciom utrzymywać prawidłową masę ciała poprzez zachęcanie ich do regularnej aktywności fizycznej, do nieprzesiadywania przed ekranem TV czy komputera i do stosowania zdrowej diety – bogatej w warzywa i owoce oraz produkty bogate w błonnik. „Ostatecznie mamy nadzieję, że zaobserwowane przez nas konsekwencje otyłości dla serca dzieci, są odwracalne. Nie można jednak wykluczyć, że mogą być trwałe” – zaznacza badaczka.

Wyniki badania zaprezentowano podczas kongresu Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego (AHA), który w dniach 7-11 listopada odbywał się w Orlando.


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!