Na kierunkach medycznych więcej o bezpieczeństwie pacjenta

28 paź 2016 r.

Shutterstock

Resort zdrowia chce wprowadzić do programu studiów medycznych zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa pacjentów, związanego m.in. z farmakoterapią i zakażeniami szpitalnymi. "Do tej pory to było kompletnie pomijane" - powiedział w poniedziałek wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz.

Tombarkiewicz poinformował, że pojawiła się inicjatywa wpisania w programy kształcenia na uczelniach medycznych problematyki bezpieczeństwa pacjenta. "Do tej pory to było kompletnie pomijane, nie było w żadnym programie" - powiedział. Wskazał, że chodzi nie tylko o kierunki lekarskie i lekarsko-dentystyczne, ale również pielęgniarskie i ratownictwo medyczne.

 

 

 

"Są to niezwykle ważne rzeczy, dlatego, że im wcześniej u młodych ludzi ukształtujemy świadomość odnoszącą się do bezpieczeństwa pacjenta, a tym samym przełożenia tego na jakość udzielanych świadczeń, tym lepsze będą późniejsze efekty" - powiedział.

 

 

 

Poinformował, że w ubiegłym roku podległe resortowi zdrowia Centrum Monitorowania Jakości przeprowadziło badanie dotyczące bezpieczeństwa pacjentów i występowania zdarzeń niepożądanych. "Badanie pokazało, że w naszym kraju jest ok. 7 proc. zdarzeń niepożądanych związanych z hospitalizacją" - powiedział.

 

 

 

W poniedziałek w resorcie odbyła się inauguracja programu "Bezpieczeństwo Pacjenta" na studiach medycznych w Polsce. Organizatorem spotkania jest Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Podczas dwudniowej sesji odbędą się także warsztaty na temat bezpieczeństwa pacjenta – przewodnik i wskazówki dla kadry dydaktycznej.

 

 

 

"Zależy nam bardzo na tym, aby rekomendacje, które będą po tych dwóch dniach, stanowiły podstawę do zmiany podstawy programowej, żebyśmy mogli w sposób skuteczny wpisać te elementy (bezpieczeństwa pacjentów)" - powiedział Tombarkiewicz.

 

 

 

Doprecyzował, że chodzi m.in. o kwestie związane z bezpieczną farmakoterapią i problematyką zakażeń szpitalnych. "Im wcześniej studentów nauczymy podejścia w bardzo szerokim aspekcie informacji związanych z bezpieczeństwem pacjenta, ale także przekładającym się na jakość udzielanych świadczeń, tym lepsze efekty będą w ciągu następnych lat" - powiedział wiceminister.

 

 

 

W poniedziałkowych i wtorkowych spotkaniach w MZ wezmą udział m.in. eksperci WHO, przedstawiciele Rzecznika Praw Pacjenta, uniwersytetów medycznych, instytutów medycznych i samorządów: lekarskiego, pielęgniarskiego i aptekarskiego.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!