Naukowcy z Wrocławia i Krakowa: polska gęsina ma wiele zalet

11 kwi 2013 r.

Fot. Shutterstock

Gęsi starych, polskich odmian charakteryzują się dobrym umięśnieniem i małym otłuszczeniem tusz, a ich mięso jest bogate w białko i składniki mineralne – wynika z badań, jakie przeprowadzili naukowcy z wrocławskiego Uniwersytetu Ekonomicznego.

Jak poinformowała w środę PAP rzeczniczka wrocławskiego Uniwersytetu Ekonomicznego Jolanta Nowacka, badania były prowadzone wspólnie z pracownikami Instytutu Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego (PIB) w Krakowie.

 

Przebadano właściwości technologiczne i odżywcze gęsiny dwóch odmian z południowej Polski – lubelskiej i kieleckiej oraz dwóch z północnych terenów kraju - kartuskiej i suwalskiej.

 

„Gęsi te, podobnie jak 9 innych ras i odmian, są objęte krajowym programem ochrony zasobów genetycznych i utrzymywane w Stacji Ochrony Zasobów Genetycznych Drobiu Wodnego Instytutu Zootechniki - PIB w Dworzyskach. Łącznie programem ochrony objętych jest około 4600 gęsi” – podała rzeczniczka.

 

Naukowcy uważają, że gęsi starych, lokalnych odmian wykazują dużą odporność na choroby, są dobrze umięśnione, a ich tusze nie są nadmiernie otłuszczone. „Odmiany południowe są mniejsze i mniej tłuste. Gęsi z północy odwrotnie. Mają mocną budowę ciała, są większe i lepiej umięśnione” – dodała Nowacka.

 

Badaniom poddano również walory smakowe i odżywcze gęsiny czterech odmian. Z badań wynika, że najlepszą kruchością i soczystością odznacza się mięso gęsi kartuskich. Ta odmiana charakteryzuje się również największą zawartością kwasów omega-3, które zapobiegają miażdżycy, nadciśnieniu i zawałom serca.

 

Wszystkie z przebadanych odmian charakteryzują się dużą zawartością białka i składników mineralnych, w tym potasu, wapnia, fosforu, magnezu i żelaza. „Ponadto podczas smażenia mięsa wytapiają się duże ilości tłuszczu, który porównywany jest z oliwą z oliwek. Wyrabia się z niego doskonały smalec, ale oprócz tego świetnie nadaje się do smażenia i sporządzania sosów” – dodała rzeczniczka.

 

PAP - Nauka w Polsce pdo/ mki/ mag/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!