Pierwszy na świecie endoskopowy przeszczep wysp trzustkowych

31 mar 2013 r.

Pierwszy na świecie udany przeszczep wysp trzustkowych pod śluzówkę żołądka z użyciem endoskopu przeprowadził u pacjenta polski zespół chirurgów z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie.

Chirurg zaznaczył jednak, że jest grupa pacjentów, która nie może mieć przeszczepu całego narządu. Zalicza się tu chorych, którzy przeszli już kiedyś taki przeszczep, albo są w złym stanie ogólnym i nie można ich znieczulić do tak długiej operacji.

„Nieinwazyjność gastroskopii otwiera przed nimi możliwość przeszczepu wysp trzustkowych. Wydaje się, że tę nową metodę będzie można zastosować nawet u najbardziej obciążonych pacjentów” - powiedział prof. Chmura.

Operacja usunięcia trzustki i przeszczep wysp u pacjenta zostały przeprowadzone przez jego zespół dwa tygodnie temu. Lekarze czekali jednak z informacją o sukcesie do momentu potwierdzenia dobrej i stabilnej czynności wysp i dopóki mężczyzna nie wyjdzie ze szpitala.

PAP - Nauka w Polsce, Joanna Morga

<< < 1 2 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!