Rozpoczął się Tydzień Mózgu

11 mar 2013 r.

Fot. Shutterstock

Czy mamy wolną wolę? Jak mózg daje się "oszukać" reklamie? Odpowiedzi na te pytania poznają uczestnicy wykładów i warsztatów, które znalazły się programie tegorocznego Tygodnia Mózgu, który potrwa od poniedziałku do soboty w kilku miastach w Polsce.

Obchodzony w wielu krajach "Światowy Tydzień Mózgu" (Brain Awareness Week) popularyzuje wiedzę o mózgu i układzie nerwowym. Polacy zainteresowani tą tematyką będą mogli skorzystać z imprez w Katowicach, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Sopocie, Gdańsku, Poznaniu i Sanoku.

 

Dla uczestników Tygodnia Mózgu w Katowicach organizatorzy - Uniwersytet Śląski, Uniwersyteckie Towarzystwo Naukowe, Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka - przygotowały liczne wykłady i warsztaty skierowane do uczniów, studentów, jak również wszystkich zainteresowanych tą tematyką.

 

Jak poinformowali organizatorzy, udział w Tygodniu Mózgu będzie okazją do zapoznania się z najnowszą wiedzą nt. mózgu oraz tematyką z zakresu neurobiologii i psychologii, zagadnień budowy i funkcjonowania mózgu, technik jego badania, chorób psychicznych i neurologicznych oraz higienie umysłowej.

 

"Czy złamane serce boli tak samo jak złamana noga?", "Czy mamy wolną wolę - perspektywa biologiczna", "Narodziny myśli, czyli ewolucja sieci neuronalnych", "Lustra w naszej głowie - dlaczego lubimy pogodnych znajomych". Odpowiedzi na te pytania będzie można usłyszeć podczas wykładów otwartych, które odbędą się w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej.

 

Niezwykle bogata jest również oferta warsztatów: "Miejsce człowieka w ewolucji, czyli co z nami będzie dalej?", "Skutecznie uczenie się - jak to działa?", "Mózg w pułapce zegara, czyli o zarządzaniu sobą w czasie", "Słoń z sześcioma nogami, czyli po co nam złudzenia?".

 

Jednym z tematów spotkań będzie m.in. "Sztuka szukania w labiryncie informacji: możliwości i niedoskonałości naszego mózgu". "Mózgi powstawały około 250 tys. lat temu i są dostosowane do małych grup 150.-osobowych; (...) a że długość naszego życia nie przekraczała niewiele ponad 20 lat, to całe życie mogliśmy widzieć tylko tych 150 osób. Dzisiaj, kiedy wychodzimy do pracy (w średniej wielkości mieście), nasze mózgi będą w stanie konotować ok. 3-4 tys. twarzy. Kompletnie sobie z tym nie radzą, ten nadmiar informacji nas przerasta" - mówił podczas briefingu prasowego zapowiadającego wydarzenia związane z Tygodniem Mózgu dr Marek Kaczmarzyk z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego.

 

Imprezy w ramach Tygodnia Mózgu odbywają się też w Warszawie. Od poniedziałku do piątku o godz. 17 specjaliści z warszawskich instytucji badawczych będą prowadzić wykłady poświęcone działaniu mózgu. Będzie się posłuchać o sposobach badania pamięci, o płci mózgu, o seksoholizmie, czy o fizjologii snu. 16 marca w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego odbędą się zaś warsztaty poświęcone tematyce mózgu.

 

Z kolei w Krakowie przygotowano serię wykładów pod hasłem "Uzależnienia". Specjaliści w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego od poniedziałku do piątku o godz. 17 wyjaśnią, czy tak różniące się od siebie - uzależnienie od używek i uzależnienie od jakiejś osoby czy od pracy - mają ze sobą coś wspólnego. Podczas innych wykładów poruszane będą tematy środków przeciwbólowych, dopalaczy, alkoholizmu.

 

W ramach 5. Tygodnia Mózgu w Poznaniu przygotowano dziewięć wykładów wybitnych specjalistów z wiodących ośrodków krajowych. Wykłady mają przybliżyć uczestników do poznania tajemnic mózgu, m.in. jak myśli i co czuje mózg, dlaczego popada w depresję i uzależnienia, do czego potrzebuje słuchu, czy pamięć jest mu niezbędna i jak ją usprawnić, i czy bardzo się różni od mózgu zwierząt. Wykłady będą odbywały się w Ośrodku Nauki PAN w Poznaniu od godz. 17.

<< < 1 2 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!