Lek na cukrzycę typu 2 może powstrzymać Alzheimera

24 lis 2010 r.

sxc.hu/personalfx

Lek metformin, zmniejszający ryzyko starczej demencji u chorych na cukrzycę typu 2, może być skuteczny przy leczeniu choroby Alzheimera i jej zapobieganiu - twierdzą naukowcy szkockiego uniwersytetu Dundee.

Według nich lek regulujący poziom cukru we krwi chorych na cukrzycę typu 2 ma wpływ na zaktywizowanie ważnego enzymu powstrzymującego powstawanie nieprawidłowości w mózgu, będących objawem Alzheimera.

Prowadząca badania prof. medycyny molekularnej Susann Schweiger wskazuje, że przemiana cukru przez organizm jest kluczowym czynnikiem w rozwoju Alzheimera, a pacjenci cierpiący na cukrzycę narażeni są na wyższe ryzyko zachorowania na tę groźną chorobę.

"Znam efekty, które metformin ma na cukrzycę typu 2. Pewnego dnia, jadąc rowerem do pracy uświadomiłam sobie, że skoro można go stosować przy tej odmianie cukrzycy i biorąc pod uwagę sposób jego działania, doszłam do wniosku, że może mieć korzystne efekty na Alzheimera" - cytuje ją wtorkowy "The Scotsman".

"Zmontowałam wokół siebie ekipę badawczą i współpracowałam z kolegami za granicą. Wyniki naszych prac wyraźnie sugerują, iż metformin nie tylko chroni w przypadku cukrzycy typu 2, ale także zabezpiecza mózg ludzi zdrowych. Może też być obiecującym lekiem stosowanym na wczesnym etapie Alzheimera" - dodaje.

Prof. Schweiger, która dotychczas prowadziła badania na myszach zabiega o sponsorów gotowych sfinansować badania kliniczne z udziałem chorych na Alzheimera. Takie badania pozwoliłyby lepiej poznać zachodzący biochemiczny proces i ustalić, jaki jest wpływ metforminu na mózg.

"Wykazaliśmy, jak lek działa na mózg i jaki ma wpływ na stany patologiczne. W oparciu o dotychczasowe prace można zakładać, że w taki sam sposób jak na cukrzyków, będzie działał na ludzi, nie będących cukrzykami, lecz chorych na Alzheimera" - wyjaśnia.

Jej zdaniem terapia z użyciem metforminu należącego do grupy leków o podwójnym zastosowaniu, mogłaby być stosowana po rozpoznaniu Alzheimera na wczesnym etapie rozwoju choroby. Lek nie zdoła odbudować obumarłych komórek mózgu, ale będzie chronił te, które mogą zostać zniszczone w wyniku dalszego postępu choroby. ASW

PAP - Nauka w Polsce

www.naukawpolsce.pap.pl krf/bsz


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!