Kampania edukacyjna NFZ: "Studencie! eWUŚ radzi"

14 lis 2013 r.

Fot. Shutterstock

Wyjaśnienie studentom wątpliwości związanych ze statusem ubezpieczenia zdrowotnego - to cel kampanii edukacyjnej "Studencie! eWUŚ radzi", którą rozpoczął mazowiecki oddział NFZ we współpracy z największymi uczelniami w regionie.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka mazowieckiego oddziału NFZ Agnieszka Gołąbek, akcja ma ułatwić studentom poruszanie się po systemie ochrony zdrowia. W ramach kampanii, studenci mogą na uczelni założyć konto w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta (zip.nfz.gov.pl) i wyjaśnić wszelkie wątpliwości związane ze statusem ubezpieczenia studiującego bezpośrednio z pracownikami NFZ.

 

W ramach kampanii studenci otrzymają także ulotki, w których znajdą odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania: kiedy student jest ubezpieczony? czy jest ubezpieczony jeżeli pracował w wakacje? jakie ma uprawnienia do leczenie w ramach NFZ gdy skończył 26 lat i nadal studiuje? czy po zakończeniu studiów jest nadal ubezpieczony?

 

Odpowiedzi na te pytania dostępne są także na stronie internetowej: www.nfz-warszawa.pl oraz pod specjalnym numerem telefonu: (22) 582 84 16.

 

Do 15 listopada konto ZIP będzie można założyć na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym (ul. Ks. Trojdena 2a w Warszawie) oraz Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu (ul. Chrobrego 31). Z kolei w dniach 19-22 listopada z takiej możliwości skorzystać będzie można na Uniwersytecie Warszawskim (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28), a w dniach 26-27 listopada - Szkole Głównej Handlowej (al. Niepodległości 162 w Warszawie). W kampanii w najbliższym czasie weźmie udział także Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny i Collegium Mazovia Innowacyjnej Szkoły Wyższej w Siedlcach.

 

Kolejne mazowieckie uczelnie, które są chętne aby przyłączyć się do akcji, mogą uzyskać informacje na ten temat pod numerem telefonu: (22) 572 80 40.

 

Jak przypomniała Gołąbek, studenci, aby mieć prawo do świadczeń opieki zdrowotnej, muszą być zgłoszeni do ubezpieczenia przez rodziców, opiekunów prawnych bądź uczelnię pod warunkiem, że uczą się na terenie RP, nie są członkami rodziny osoby ubezpieczonej i złożą oświadczenie, że nie podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu.

 

Student, który podejmuje np. w okresie letnim pracę na umowę o pracę po jej zakończeniu zostanie wyrejestrowany z ubezpieczenia i musi zostać ponownie do niego zgłoszony. Prawo studenta do świadczeń wygasa także w sytuacji, gdy rodzice (opiekunowie prawni) zmienią pracę i nie zgłoszą dziecka ponownie do ubezpieczenia.

 

NFZ podkreśla, że założenie konta w ZIP umożliwia monitorowanie własnego statusu ubezpieczenia zdrowotnego. Ponadto pozwala na dostęp do informacji o zrealizowanych świadczeniach medycznych, a także o tym ile NFZ płaci za nasze leczenie i jakie leki refundowane wykupiliśmy.

 

System eWUŚ - elektronicznej weryfikacji uprawnień świadczeniobiorców - działa od 1 stycznia, pacjenci przychodzący do placówek ochrony zdrowia nie muszą przynosić dokumentów potwierdzających ubezpieczenie. Pracownicy rejestracji mogą sprawdzać ich uprawnienia online w eWUŚ na podstawie numeru PESEL. Dotyczy to gabinetów lekarskich, przychodni i szpitali, które mają podpisane umowy z NFZ.

 

Z kolei dzięki uruchomionemu 1 lipca ZIP, można sprawdzić historię leczenia w ramach NFZ - z jakich świadczeń pacjent korzystał, gdzie były udzielane i jaki był ich koszt. ZIP pozwala także zweryfikować status własnego ubezpieczenia oraz dowiedzieć się, na jakim etapie realizacji jest skierowanie do sanatorium. Przez internet można sprawdzić, w których szpitalach i przychodniach można leczyć się bezpłatnie oraz w jakich godzinach pracuje dany szpital czy przychodnia i jak tam dojechać. Głównym celem ZIP jest realizacja prawa pacjenta do informacji. (PAP)

bpi/ pz/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!