Klaudia Ksepko najskuteczniejszą Pogromczynią Mitów Medycznych

11 lut 2013 r.

Fot. Shutterstock

Najbardziej aktywną, a zarazem najgroźniejszą pogromczynią mitów medycznych, jest Klaudia Ksepko - studentka Uniwersytetu Medycznego w Warszawie. Zwyciężyła w Studenckiej Bitwie Medycznej zorganizowanej przez portal Pogromcy Mitów Medycznych.pl

Konkurs Studencka Bitwa Medyczna trwał na łamach portalu Pogromcy Mitów Medycznych od października 2012 r. i miał włączyć studentów medycyny w merytoryczne dyskusje dotyczące zagadnień medycznych istotnych z punktu widzenia całego społeczeństwa.

 

Laureatka konkursu swoją przygodę z portalem rozpoczęła od obalenia mitu "Rak boi się noża". "Jest to bardzo groźny mit, przez który wiele ludzi zgłasza się do lekarza, gdy jest już za późno. (…) Rokowanie nie zależy od tego czy operuje się dany nowotwór tylko od tego, w którym stadium go wykryjemy i usuniemy" - pisała.

 

Drugie miejsce w konkursie zajął Marcin Musiał - student medycyny na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie, a trzecie Kaja Winczyk - studentka medycyny na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Jak informują organizatorzy konkursu laureaci dzielnie zmagali się z mitami na temat m.in. ciąży oraz profilaktyki grypy.

 

Wszyscy uczestnicy konkursu zidentyfikowali prawie 900 nowych mitów oraz dodali ponad 7000 komentarzy na temat różnorodnych zagadnień medycznych. "Dzięki temu społeczeństwo będzie lepiej wyedukowane, a przyszli lekarze – bardziej zaangażowani w sprawy swoich pacjentów" – mówi prezes Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej (PTOZ) i inicjatora serwisu Halina Osińska.

 

Uczestnicy konkursu prowadzili zacięte dyskusje przy próbach weryfikowania wielu różnorodnych mitów. Dyskutowali np. czy uderzenie w miejsce po szczepionce powoduje raka, czy alkohol jest najlepszym napojem rozgrzewającym, czy leków nie wolno popijać sokiem z grejpfruta, czy coroczne szczepienie przeciwko grypie osłabia układ odpornościowy, czy słuchawki powodują infekcje uszu.

 

"Byliśmy absolutnie zaskoczeni liczbą i różnorodnością mitów dodawanych przez studentów, jak i bogactwem argumentacji, której używali do rozprawiania się z mitami innych użytkowników. Pozostaje nam tylko życzyć młodym adeptom sztuki lekarskiej, aby w przyszłym zawodzie zawsze wykazywali się takim zaangażowaniem w szerzeniu wiedzy i dążeniu do prawdy" – komentuje dr Krzysztof Łabuzek, jeden z ekspertów współpracujących na stałe z portalem.

 

PTOZ zainicjowało działalność portalu Pogromcy Mitów Zdrowotnych, aby pomóc internautom weryfikować niesprawdzone doniesienia i półprawdy na tematy zdrowotne. Zarejestrowani użytkownicy będą mogli na nim dodawać i dyskutować informacje medyczne, a następnie na ich temat będą wypowiadać się eksperci na stałe współpracujący z portalem.

 

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!