Neurony decydujące o mądrości - tematem Kawiarni Naukowej Bałtyckiego Festiwalu Nauki

19 sty 2013 r.

Fot. Shutterstock

Decydują o zdolnościach intelektualnych, umiejętności znajdowania własnej drogi życiowej i mądrości - neurony cholinergiczne będą tematem kolejnego spotkania Kawiarni Naukowej Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Odbędzie się ono 31 stycznia w Sopocie. Wykład poprowadzi prof. Andrzej Szutowicz.

"Neurony cholinergiczne stanowią niewielką populację całej puli komórek ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Niemniej spełniają kluczową rolę w formowaniu naszej osobowości, naszych kontaktach z otaczającym światem, procesach zapamiętywania, naszym życiu emocjonalnym, decydują o naszej inteligencji" – czytamy w przesłanej PAP zapowiedzi wykładu.

 

To neurony cholinergiczne decydują o naszych zdolnościach intelektualnych, talentach, umiejętności znajdowania własnej drogi życiowej, po prostu o naszej mądrości. Ta niezwykła złożoność zapewnia nam wszechstronność i precyzję naszych działań leżących u podstaw rozwoju gatunku ludzkiego.

 

"Z drugiej strony układ cholinergiczny czyni nas niezwykle wrażliwymi na różne oddziaływania środowiskowe, w tym na czynniki patologiczne. Nic dziwnego, że często dochodzi do zaburzeń funkcji neuronów cholinergicznych, które przybierają postać chorób otępiennych, psychoz, a czasem do zachowań, które traktujemy jako tzw. głupotę. Wbrew pozorom, diagnoza i ocena tego typu zachowań nie jest ani łatwa, ani oczywista. Przedstawiany wykład zaprezentuje próbę analizy tego zjawiska" – zapowiadają organizatorzy.

 

Wykład pt. "Nasz +układ+ cholinergiczny. Jak z niego korzystamy?" wygłosi prof. Andrzej Szutowicz.

 

Uczony wszystkie szczeble kariery akademickiej przeszedł w Akademii Medycznej w Gdańsku (obecnie Gdański Uniwersytet Medyczny). Jest między innymi konsultantem wojewódzkim ds. diagnostyki laboratoryjnej, przewodniczącym Państwowej Komisji Egzaminacyjnej w dziedzinie laboratoryjnej diagnostyki medycznej, członkiem Komitetu Neurobiologii oraz Rady Kuratorów Wydziału Nauk Medycznych PAN, członkiem Rady Naukowej Centrum Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN w Warszawie oraz prezesem-elektem Polskiego Towarzystwa Badań Układu Nerwowego.

 

Spotkanie odbędzie się o godz. 18 w sopockim Hotelu Rezydent przy pl. Konstytucji 3 Maja 3. Wstęp wolny.

 

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ agt/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!