„Dziennik Polski”: pionierska operacja uratowała dziecku życie

5 gru 2012 r.

Fot. Shutterstock

3,5-letnią dziewczynkę, umierającą na ciężkie tętnicze nadciśnienie płucne, uratowali lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, informuje „Dziennik Polski”.

Przeprowadzili oni pierwszą w Polsce operację polegającą na przekierowaniu strumienia krwi z tętnicy płucnej do aorty zstępującej. Obniżono w ten sposób ciśnienie w tętnicy płucnej.

 

- Jest to tak zwane zespolenie Pottsa. Kiedyś ta procedura była stosowana w zupełnie innym celu, do naprawiania wad serca. Od wielu lat już nikt na świecie tak serca nie operuje. Dziś jedynym wskazaniem jest właśnie nadciśnienie płucne. Ta operacja, bardzo niebezpieczna w przypadku dzieci, jest alternatywą dla przeszczepu płuc, mówi kardiolog, prof. Janusz Skalski, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej USD.

 

O skali ryzyka zabiegu świadczy fakt, że dotychczas w Europie przeprowadzono zaledwie 8 podobnych operacji; dwie z nich zakończyły się śmiercią dziecka.

 

Od operacji minął tydzień. Mała Ola jest coraz mocniejsza, codziennie odstawiane są kolejne leki. (PAP)

mp/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!