Spowolnienie na rynku produktów OTC w Polsce w 2010 r.

23 lis 2010 r.

Jak wynika z najnowszego raportu firmy badawczej PMR pod tytułem „Rynek OTC w Polsce 2010. Strategie switch i prognozy rozwoju na lata 2010-2012”, w 2010 r. dynamika polskiego rynku leków sprzedawanych bez recepty, suplementów diety oraz dermokosmetyków spadnie do 3%, z 11% w 2009 r.. W najbliższych dwóch latach PMR spodziewa się dwucyfrowego wzrostu sprzedaży tych produktów, do wartości ponad 10,6 mld zł w 2012.

11% wzrost rynku OTC w 2009 r.
W 2009 r. polski rynek leków OTC, dermokosmetyków i suplementów diety był wart 8,5 mld zł, co stanowiło wzrost o 11% rok do roku. Rynek rozwijał się więc dynamicznie, pomimo kryzysu ekonomicznego. „Wysoka zachorowalność na grypę napędziła wysoki wzrost rynku, zwłaszcza w przypadku leków OTC. W sumie, jak wynika z danych Państwowego Zakładu Higieny w 2009 r., liczba zachorowań na grypę sięgnęła blisko 1,1 mln, najwięcej od 2003 r., kiedy zanotowano 1,2 mln zachorowań” mówi Monika Stefańczyk, główny analityk rynku farmaceutycznego PMR i współautorka raportu. Innymi motorami wzrostu rynku były wzrost cen oraz wprowadzanie na rynek nowych produktów. 
W 2010 r. wartość rynku produktów OTC wyniesie 8,7 mld zł. Tempo wzrostu spadnie do około 3%, z powodu wysokiej bazy z 2009 r., jak również niższej niż rok wcześniej liczby infekcji. W ciągu kolejnych dwóch lat rynek produktów OTC będzie rozwijał się, według prognoz PMR, w tempie dwucyfrowym i w 2012 r. przekroczy 10,6 mld zł. Motorem rozwoju rynku produktów OTC w kolejnych latach będą suplementy diety. Chociaż dynamika wzrostu wartości rynku suplementów będzie niższa niż w poprzednich latach warto podkreślić, że wciąż będzie ona bardzo wysoka i wyższa niż na przykład dla leków OTC. PMR zakłada bowiem, że dojdzie do kontynuacji trendów, które występowały w poprzednich latach i pozytywnie wpływały na sprzedaż: starzenia się społeczeństwa, wzrostu zainteresowania samoleczeniem, zdrowym stylem życia i zdrowym wyglądem zewnętrznym, produktami pochodzenia naturalnego i ziołowego.

Kanał pozaapteczny generuje 13% rynku,

Biorąc pod uwagę tylko rynek leków OTC i suplementów diety, według PMR w 2009 r. tylko 13% z wartości rynku zostało wygenerowane poza aptekami. „Wynika to z faktu, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z października 2010 r. tylko leki OTC na bazie 52 substancji czynnych, mogą być sprzedawane w placówkach obrotu pozaaptecznego (w sklepach spożywczych, na stacjach benzynowych, w kioskach, drogeriach itp.)” mówi Agnieszka Stawarska, analityk rynku farmaceutycznego PMR i współautorka raportu. 
Wcześniej lista leków OTC dopuszczonych do sprzedaży w placówkach pozaaptecznych była zdefiniowana zarówno przez kryteria klasyfikacji, jak i przez wykazy produktów leczniczych dopuszczonych do sprzedaży pozaaptecznej. Budziło to wiele wątpliwości, de facto bowiem, jeżeli na rynku pojawiał się produkt spełniający kryteria rozporządzenia w sprawie kryteriów klasyfikacji produktów leczniczych, lista produktów dopuszczonych do obrotu pozaaptecznego powinna była być natychmiast znowelizowana i poszerzona o ten produkt. Suplementy diety mogą być sprzedawane poza aptekami bez żadnych ograniczeń.

Niniejsza informacja prasowa została przygotowana na podstawie danych zawartych w najnowszym raporcie firmy PMR pt. „OTC market in Central and Eastern Europe 2010. Comparative analysis and development forecasts for 2010-2012”.

 

Źródło: 


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!