Wspólne granie w gry wideo zbliża

25 lis 2013 r.

Fot. Shutterstock

Naukowcy odkryli, że granie w takie same gry wideo i wspólne spędzanie czasu na komputerowej rozrywce powoduje, że mózgi graczy zaczynają funkcjonować w podobny sposób, a ich reakcje emocjonalne zbliżają się do siebie – informuje serwis Science Daily.

Badacze z helsińskiego Instytutu Technologii Informacyjnych obserwowali prace mięśni twarzy oraz aktywność mózgu, które zachodziły u ludzi podczas grania w gry wideo. Okazuje się, że ludzie upodabniali się do siebie nie tylko pod kątem przeżywanych emocji, ale także ich fale mózgowe stawały się podobne.

“Wiadomo, że ludzie, którzy komunikują się ze sobą twarzą w twarz zaczynają nawzajem się naśladować. Przyjmują postawę i gesty drugiej osoby, podobnie jak +zarażają się+ ziewaniem. Znacznie mniej zbadane jest to, że fizjologia ludzi kontaktujących się ze sobą także się ujednolica” – powiedział Michiel Sovijarvi-Spape, autor badania.

W trakcie badania uczestnicy grali w grę komputerową “Hedgewars”, w której dowodzi się własnym zespołem animowanych jeży, który walczy z innymi grupami. Zespoły uczestników badania brały udział w różnego typu rozgrywkach: zarówno przeciw sobie, jak i przeciwko oddziałom sterowanym przez komputer. Badano przede wszystkim ruchy mięśni twarzy oraz fale mózgowe.

Badacze zaobserwowali, że gracze wspólnie spędzający czas przy tej samej grze odczuwali podobne emocje i mieli podobny zapis aktywności mózgu. Wyniki ponadto sugerują, że ta emocjonalna synchronizacja jest tym silniejsza, im bardziej konkurują ze sobą gracze.

Naukowcy przyznają, że jest to bardzo nieintuicyjny wynik i rozsądek podpowiada, że im większa konkurencja, tym większe różnice w naszych emocjach. Podejrzewają, że ten mechanizm ujednolicania reakcji emocjonalnych ma jednak olbrzymie znaczenie: pozwala nam poczuć się jak nasz przeciwnik i przewidzieć jego następny ruch. (PAP) stm/ ula/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!