7 grudnia dzień otwarty w NFZ

25 lis 2013 r.

dobrebadanie.pl

W sobotę 7 grudnia Narodowy Fundusz Zdrowia organizuje dzień otwarty w oddziałach wojewódzkich i delegaturach. Tego dnia będzie można m.in. założyć konto w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta (ZIP) i uzyskać informacje nt. leczenia w sanatorium.

Jak poinformowało biuro komunikacji społecznej NFZ, podczas dnia otwartego można m.in. założyć konto w ZIP, złożyć wniosek i odebrać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), sprawdzić status ubezpieczenia.

Osoby, które tego dnia odwiedzą oddziały i delegatury Funduszu, będą mogły ponadto uzyskać informacje związane z lecznictwem uzdrowiskowym, potwierdzić wniosek i wyjaśnić wątpliwości związane z zaopatrzeniem w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, uzyskać informacje o miejscach i zasadach udzielania świadczeń, złożyć skargę np. na jakość świadczenia lub złożyć wniosek np. ws. refendacji leczenia.

Informacje o adresach oddziałów i delegatur dostępne są na stronach wojewódzkich oddziałów Funduszu.

"Zapraszamy szczególnie tych, którym na co dzień brakuje czasu na założenie osobistego konta w ZIP" - zachęca NFZ. Wystarczy przyjść z dowodem osobistym lub paszportem, a w NFZ będzie można otrzymać osobisty login i hasło do konta w ZIP. Następnie trzeba zalogować się na stronie zip.nfz.gov.pl.

Po założeniu osobistego konta w ZIP można sprawdzić swój status ubezpieczenia zdrowotnego, historię leczenia w ramach NFZ, np. to z jakich świadczeń pacjent korzystał, gdzie były udzielane i jaki był ich koszt, jaką kwotę NFZ dopłacił do wykupionych przez danego pacjenta leków. Sprawdzić można ponadto, na jakim etapie realizacji jest złożone w NFZ skierowanie do sanatorium, gdzie złożyliśmy deklarację wyboru lekarza, pielęgniarki i położnej pierwszego kontaktu, a także kiedy ostatnio otrzymaliśmy refundowane przedmioty ortopedyczne (np. wózek inwalidzki, aparat słuchowy, protezę czy gorset).

Portal zawiera także informacje o tym, w których gabinetach, przychodniach i szpitalach można leczyć się w ramach powszechnego ubezpieczenia, a także jak dojechać do tych placówek i w jakich godzinach są otwarte.

System ZIP działa od 1 lipca tego roku. W połowie listopada NFZ informował, że konto w ZIP ma już pół miliona polskich pacjentów. (PAP) bpi/ abr/ krf/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!