Podawane podczas ciąży steroidy mogą sprzyjać ADHD

25 lis 2013 r.

Fot. Shutterstock

Steroidy (sterydy), dzięki którym przedwcześnie urodzone dzieci lepiej się rozwijają, mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zaburzeń takich jak ADHD – informuje pismo „PLoS One”.

U wcześniaków - czyli dzieci urodzonych pomiędzy 22 a 37 tygodniem ciąży - często pojawiają się problemy zdrowotne. Steroidy – na przykład deksametazon - podawane są ciężarnym kobietom, u których istnieje ryzyko przedwczesnego porodu. Dzięki temu płuca dziecka rozwijają się szybciej, co zmniejsza ryzyko poważnych problemów z oddychaniem po urodzeniu.

Badania specjalistów z Imperial College w Londynie oraz uniwersytetu w Oulu ( Finlandia) wykazały, że steroidy mogą wpływać na rozwijający się mózg, a u dzieci, których matkom podawano je w czasie ciąży jest większe ryzyko zaburzeń uwagi – takich jak ADHD - w wieku ośmiu lat.

W wieku 16 lat nie stwierdzono takiego wpływu, co jednak mogło wynikać z niewielkiej liczby badanych dzieci. Porównywano rozwój 37 wcześniaków, których matkom podawano steroidy oraz 185 dzieci o tej samej wadze i wieku rozwojowym, które nie korzystały z takiego leczenia.

Zdaniem specjalistów odkrycie przemawia za regularnymi badaniami przeglądowymi. Rezygnacja ze steroidów byłaby w przypadku wcześniaków niebezpieczna dla zdrowia i życia dziecka.

Przyczyny przedwczesnych porodów nie zostały jeszcze dokładnie wyjaśnione, wiadomo że sprzyjają im na przykład infekcje układu moczowego, stany przedrzucawkowe, problemy z łożyskiem, otyłość czy cukrzyca ciążowa.

Do prognozowania przedwczesnego porodu wykorzystywany jest test na poziom białka – płodowej fibronektyny. Zwykle pojawia się w wydzielinie pochwowej około 22 tygodnia ciąży, potem zanika i pojawia się znów w pod koniec ciąży. Wydzielanie fibronektyny po 22 tygodniu ciąży może wskazywać na ryzyko przedwczesnego porodu. Podobne znaczenie ma pomiar hormonu - progesteronu - w ślinie. (PAP) pmw/ krf/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!