Resweratrol zmniejsza uzależniające działanie metamfetaminy

22 lis 2013 r.

Fot. Shutterstock

Resweratrol, naturalny związek obecny w warzywach i owocach, zwłaszcza w winogronach, może łagodzić reakcję mózgu na metamfetaminę, jeden z najsilniej uzależniających narkotyków - wykazały badania opublikowane przez "Neuroscience Letters".

Po zażyciu metamfetaminy w mózgu wzrasta poziom dopaminy, która pobudza do dalszego zażywania narkotyku mimo szkodliwego działania. Po pewnym czasie neurony dopaminergiczne ulegają jednak degeneracji, powodując zaburzenia neurologiczne, zbliżone do tych, których doświadczają pacjenci z chorobą Parkinsona. To właśnie na roli tego neuroprzekaźnika skoncentrowali się naukowcy.

"Dopamina jest kluczowym elementem w rozwoju uzależnienia od metamfetaminy. Okazało się, że resweratrol reguluje pracę neuronów dopaminergicznych i chroni je przed degeneracją przy chorobie Parkinsona. Chcieliśmy więc ustalić, czy resweratrol może mieć wpływ na zmiany wywołane stosowaniem narkotyku" - mówi autor badań Dennis Miller z Uniwersytetu Missouri (USA).

Badane szczury otrzymywały resweratrol raz dziennie przez siedem dni. Po upływie tygodnia naukowcy podali gryzoniom metamfetaminę i sprawdzili, jaki poziom dopaminy był wytwarzany w następstwie. Okazało się, że resweratrol w znacznym stopniu ograniczał zdolność narkotyku do podnoszenia poziomu dopaminy w mózgu. Co więcej, ograniczał też wywoływaną przez metamfetaminę nadaktywność.

Jak podkreślają badacze, niewiele jest dostępnych metod leczenia osób uzależnionych od tego wyniszczającego narkotyku, dlatego resweratrol może być pomocny w zmniejszaniu chęci jego zażywania.(PAP) koc/ agt/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!