GIS: 45 proc. Polaków narażonych na dym tytoniowy w domu

21 lis 2013 r.

Fot. Shutterstock

45 proc. Polaków deklaruje, że jest narażonych na dym tytoniowy w domu, a około 7 proc. w zakładzie pracy - przypomina Główny Inspektorat Sanitarny w obchodzonym w czwartek Światowym Dniu Rzucania Palenia Tytoniu.

GIS zachęca palaczy, by w tym dniu podjęli próbę zerwania z nałogiem.

Wyniki badań przeprowadzonych w sierpniu przez TNS Polska na zlecenie GIS pokazują, że do nałogowego (codziennego) palenia tytoniu przyznaje się 27 proc. Polaków w wieku 15 i więcej lat.

Długotrwałe palenie jest główną przyczyną wysokiej umieralności w dorosłej populacji Polski. Szacunki epidemiologiczne pokazują, że w 2000 r. było ono przyczyną około 69 tys. zgonów, z czego około 43 tys. stanowiły zgony przedwczesne (w wieku 35–69 lat). Z powodu palenia tytoniu Polacy w średnim wieku tracili około 22 lat życia, a starsi (w wieku 70 i więcej lat) – 9 lat.

Samo wdychanie dymu tytoniowego przez niepalących może być przyczyną wczesnej śmierci. Szacunki z 2002 roku pokazały, że z tego powodu zmarło w tym czasie co najmniej 1826 niepalących Polaków.

Według GIS przeprowadzono wiele badań klinicznych i epidemiologicznych obrazujących zdrowotne następstwa narażenia dzieci na dym tytoniowy. Obserwuje się wśród nich wzrost ryzyka niższej masy urodzeniowej, zakażeń dróg oddechowych, upośledzenia funkcji płuc, nawracających chorób ucha, ataków astmy, czy nawet nagłego zgonu niemowlęcia.

Od listopada 2010 r. w Polsce obowiązuje znowelizowana ustawa antynikotynowa, która wprowadziła zakaz palenia w środkach transportu publicznego, w ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do wypoczynku i zabawy dzieci, na przystankach komunikacji miejskiej. Zakazem palenia zostały objęte także szkoły, zakłady opieki zdrowotnej, placówki oświaty i obiekty sportowe.

Właściciele restauracji z co najmniej dwiema salami konsumpcyjnymi mogą jedną z nich przeznaczyć dla osób palących. Sala musi być jednak zamknięta i wentylowana. W jednoizbowych lokalach obowiązuje całkowity zakaz palenia. Za złamanie zakazu palenia grozi kara grzywny do 500 zł. Za nieumieszczenie informacji o zakazie palenia tytoniu właścicielowi lub zarządzającemu obiektem grozi kara do 2000 zł. (PAP) pro/ bos/ ura/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!