Eksperci: aż 2 mln Polek budzi się w nocy, aby zapalić papierosa

21 lis 2013 r.

Fot. Shutterstock

Aż 2 mln Polek budzi się w nocy, aby zapalić papierosa - alarmują specjaliści z okazji obchodzonego 21 listopada Światowego Dnia Rzucania Palenia.

Kierownik zakładu epidemiologii i prewencji Nowotworów Centrum Onkologii w Warszawie prof. Witold Zatoński ostrzega, że kobiety łatwiej niż mężczyźni uzależniają się od palenia i trudniej im z tym nałogiem zerwać. Przypuszcza się, że bardziej niż od nikotyny, kobiety uzależniają się od samego rytuału palenia i okoliczności, w których sięgają po papierosa.

Nikotyna jest substancją, która uzależnia silniej niż alkohol, a papierosy to jeden z najbardziej uzależniających narkotyków znanych dziś na świecie. Do uzależnienia dochodzi na kilka sposobów. Jednym z nich jest uzależnienie fizjologiczne - od nikotyny. Do tego dochodzi jeszcze sięganie po papierosa w sytuacjach stresujących oraz rytuał trzymania papierosa w dłoni i zaciągania się.

Kierownik Poradni Pomocy Palącym działającej przy Centrum Onkologii w Warszawie Magdalena Cedzyńska uważa, że kilkadziesiąt lat temu papieros był dla kobiety przede wszystkim symbolem emancypacji. Dzisiaj palenie jest sposobem na radzenie sobie z emocjami i stresem. Niektóre kobiety próbują uniknąć tycia, inne z kolei zaczynają sięgać po papierosy pod wpływem otoczenie, ponieważ palą ich rówieśnicy i rówieśniczki.

Ocenia się, że przez ukończeniem 15. roku życia popalało już 70 proc. polskich nastolatek.

Specjaliści przekonują, że nie ma mniej szkodliwych dla zdrowia papierosów – wszystkie, nawet te „light” i „slim”, są tak samo groźne, ponieważ dostarczają tyle samo trujących substancji do organizmu. "Dodatki smakowe ułatwiają nawet inhalację, czyli powodują, że osoby palące +slimy+ lub +lighty+ zaciągają się głębiej i mocniej" – podkreśla prof. Zatoński.

Wszystkie papierosy mogą wywołać raka płuca i coraz częściej z tego powodu umierają kobiety. Aż 60 tys. Polek może umrzeć przedwcześnie w ciągu najbliższych 10 lat z powodu raka płuca wywołanego paleniem tytoniu. "Wynika to z tego, że każdego roku rejestrujemy ponad 6 tys. nowych zachorowań na raka płuca wśród kobiet i wciąż co roku ponad 6 tys. kobiet umiera z powodu tego nowotworu" – twierdzi prof. Zatoński.

Rak płuca jest już częstszą przyczyną zgonów kobiet w Polsce niż rak piersi. W Europie podobnie jest tylko w Wielkiej Brytanii, gdzie kobiety również częściej umierają na raka płuca niż na nowotwory piersi. Raport opublikowany na początku 2013 r. przez „Annals of Oncology” przewiduje, że niedługo, bo już w 2015 r., tak samo będzie w całej Europie. W tym roku na raka płuca na całym naszym kontynencie umrze 82 640 kobiet, a rak piersi uśmierci 88 886 Europejek.

Tak wysoka umieralność na raka płuca spowodowana jest tym, że od wielu lat niezmiennie należy on do najbardziej śmiertelnych nowotworów. Pięcioletnie przeżycia uzyskuje się jedynie u 10-15 proc. chorych. Choroba ta niemal wyłącznie związana jest z palenie tytoniu. Prawie 90 proc. wszystkich przypadków zachorowań na raka płuca występuje u osób uzależnionych od nikotyny.

Wśród 9 mln Polaków, którzy codziennie palą papierosy, aż 3,5 mln to kobiety. Najwięcej palących kobiet ma obecnie od 45 do 64 lat. W tym wieku pali prawie co trzecia Polka. I to one również najczęściej chorują na raka płuca.

Groźne jest palenie papierosów przez kobiety w czasie ciąży. Są one bardziej naroże na poronienia, przedwczesny poród, a urodzone przez nie dzieci częściej wykazują ciężkie dysfunkcje organizmu.

W Polsce każdego roku rodzi się ponad 75 tys. dzieci, których matki paliły w ciąży. Są one zwykle mniejsze, kilkakrotnie bardziej narażone na ryzyko śmierci łóżeczkowej, częściej również chorują na infekcje górnych dróg oddechowych i mają zaburzenia związane z funkcjonowaniem przewodu pokarmowego. Niektóre już po narodzinach wykazują objawy uzależnienia od tytoniu.

<< < 1 2 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!