Raport: choroby układu krążenia i nowotwory to główne problemy kobiet

19 lis 2013 r.

Fot. Shutterstock

Choroby układu krążenia, nowotwory oraz reumatyczne choroby układu ruchu - to główne zagrożenia dla zdrowia kobiet w Polsce - wynika z opublikowanego we wtorek raportu, który powstał z inicjatywy m.in. Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Pomysłodawczyni raportu "Polki 2013 - Zdrowie i jego zagrożenia" prof. Antonina Ostrowska z Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, podkreśliła we wtorek na konferencji prasowej, że raport powstał, aby pokazać różnice w tym, na co i jak chorują Polki, w odróżnieniu od mężczyzn w Polsce.

Jak mówiła, "mężczyźni częściej zapadają na choroby śmiertelne, natomiast kobiety na choroby, które mają wpływ na obniżoną sprawność i gorszą jakość życia".

Zwróciła także uwagę, że nadal funkcjonuje stereotyp, iż głównym zabójcą kobiet jest rak, a tymczasem na pierwszym miejscu są choroby układu krążenia. "Rocznie z tego powodu umiera ponad 90 tys. Polek" - dodała. Jak mówiła, innym stereotypem jest to, że rak płuc to głównie choroba mężczyzn, natomiast nowotwór ten w dużej mierze dotyka też kobiet, głównie z powodu palenia papierosów.

Według Ostrowskiej dane na temat zdrowia kobiet są bardzo rozproszone. "Raport, w którym zebrane są dane o zdrowiu kobiet pozwoli na nowo spojrzeć na potrzebę tworzenia programów profilaktycznych czy edukacyjnych dla pacjentów, a także szkolenia personelu medycznego" - oceniła.

"Taki raport przyda się na każdym poziomie; w Ministerstwie Zdrowia, w organizacjach pozarządowych a także warto, aby przeczytała go każda kobieta" - mówiła Ostrowska.

Dyrektor NIZP - PZH prof. Mirosław Wysocki podkreślał, że system ochrony zdrowia musi odpowiedzieć na nieuchronne zmiany demograficzne i starzenie się społeczeństwa. Jak podkreślał, rozpoznanie głównych zagrożeń dla zdrowia umożliwia prowadzenie profilaktyki ukierunkowanej na określone problemy zdrowia publicznego, jak choroby układu krążenia wśród kobiet.

Według niego także wysokiej umieralności z powodu raka płuc i raka szyjki macicy można skuteczniej zapobiegać przez zaniechanie palenia papierosów oraz systematyczne poddawanie się badaniom kontrolnym, aby jak najwcześniej wykryć ryzyko choroby.

Wysocki mówił, że w Polsce zbyt późno wykrywa się nowotwory, co z kolei przekłada się na mniejszą niż w Unii Europejskiej przeżywalność po wykryciu choroby. Jak mówił, jedną z przyczyn jest to, że kobiety nie zgłaszają się na dostępne i bezpłatne badania profilaktyczne.

Małgorzata Stelmach - prezes Fundacji MSD dla Zdrowia Kobiet - z inicjatywy której powstał raport zaznaczyła, że publikacja ta "ma być dopiero początkiem ciężkiej pracy, aby do świadomości społecznej przebiło się, że nie tylko nowotwory, ale choroby układu krążenia czy przewlekłe choroby reumatyczne to główne zagrożenia dla zdrowia kobiet".

Według niej z przesłankami z raportu trzeba dotrzeć do szerszego grona spoza środowisk medycznych w związku z tym na początku roku ma ruszyć kampania społeczna zwracająca uwagę kobiet na zagrożenia dla ich zdrowia. Na początku marca 2014 r. zaplanowano debatę poświęconą kondycji zdrowotnej kobiet w Polsce VITAL FORUM 2014.

Z raportu wynika m.in., że kobiety znacząco częściej niż mężczyźni deklarują występowanie długotrwałych problemów zdrowotnych (46,9 proc. do 38,7 proc.), odczuwanie bólu i dyskomfortu fizycznego (36,3 proc. do 27,1 proc.), częściej też występują wśród nich ograniczenia sprawności. W Polsce na jedną kobietę przypada przeciętnie 1,7 schorzeń przewlekłych(wśród mężczyzn - 1,2). Częściej też pojawiają się u kobiet ograniczenia sprawności (25,5 proc. do 21,8 proc. u mężczyzn).

Kobiety częściej uskarżają się na występowanie negatywnych objawów z zakresu zdrowia psychicznego - stałego zmęczenia i przygnębienia.(PAP) bpi/ bos/ jra/ krf/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!