Blisko 24 mln zł będzie kosztowało wdrożenie systemu e-zdrowie w Podlaskiem

27 lis 2013 r.

Fot. Shutterstock

Blisko 24 mln zł będzie kosztowała dostawa i wdrożenie systemu informatycznego w służbie zdrowia w Podlaskiem. System usprawni zarządzanie placówkami i przepływ informacji między szpitalami, usprawni leczenie i ułatwi pacjentom dostęp do historii ich chorób.

W projekcie "Podlaski system informacyjny e-zdrowie", realizowanym przez samorząd województwa bierze udział 26 placówek zdrowia i 10 powiatów. Całkowity koszt projektu to blisko 62 mln zł. Dofinansowany jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego (RPOWP) w kwocie 52 mln zł, pozostała część to wkład własny samorządu. Realizowany jest od 2011 roku, planowane zakończenie to maj 2015, kiedy cały system ma zacząć działać.

We wtorek w Białymstoku została podpisana umowa na dostarczenie i wdrożenie systemu informatycznego e-zdrowie w Podlaskiem. Przetarg wygrała firma Comarch Polska S.A.

Jak powiedział marszałek województwa podlaskiego Jarosław Dworzański, do historii przechodzą czasy, kiedy rejestratorki w szpitalach "biegały po rejestracji" w poszukiwaniu potrzebnych dokumentów. Dodał, że nowoczesne technologie, które zostaną wprowadzone dzięki realizowanemu projektowi, usprawnią znacznie cały system opieki zdrowotnej.

Zadaniem firmy Comarch S.A., producenta i dostawcy nowoczesnych systemów informatycznych, będzie w ciągu 16 miesięcy od popisania umowy dostarczyć i wdrożyć system informatyczny we wszystkich podmiotach biorących udział w projekcie. Będą to m.in. regionalne repozytorium dokumentacji medycznej, portal pacjenta, portal rejestrów, szpitalny system informacyjny, elektroniczna dokumentacja medyczna i elektroniczny obieg dokumentów.

Janusz Filipiak, prezes firmy Comarch, powiedział, że jest to projekt trudny, bo dotyczy ponad 30 podmiotów, do których system trzeba wdrożyć. Ale - jak dodał - jest to też projekt niezwykle ważny, bo dzięki niemu Podlaskie będzie miało jeden z najbardziej innowacyjnych systemów informatycznych w służbie zdrowia w kraju.

Zgodnie z założeniami, o których podczas podpisania umowy przypomniał członek zarządu województwa podlaskiego Jacek Piorunek, system ma umożliwić płynną wymianę danych medycznych w szpitalu i informacji między szpitalami. Wśród korzyści po wdrożeniu systemu dla pacjentów wymienił m.in. lepszą komunikację pacjentów ze szpitalami, krótszy czas rejestracji do lekarzy specjalistów czy dostęp do własnej dokumentacji medycznej. System pozwoli też zarządzać elektroniczną dokumentacją medyczną, da również możliwość dokonania diagnozy w oparciu o dane zawarte w tej dokumentacji.

Wcześniej w ramach projektu do 26 szpitali dostarczono potrzebny sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem. Obecnie w szpitalach trwają prace związane z budową serwerowni, które zakończą się w pierwszej połowie przyszłego roku. Podobnie jest z dostawą sprzętu sieciowego i serwerowego oraz dostawą i uruchomieniem sieci WAN do wszystkich placówek szpitalnych. (PAP) swi/ mki/ mag/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!